Bu bina yılda 2.373 küp oksijen üretecek

Türkiye'nin dikey orman konsepti ile inşa edilen ilk projesi Greenox, Uluslararası Finans Kurumu tarafından başlatılan EDGE Yeşil Bina Sertifikasını almaya hak kazandı

Bu bina yılda 2.373 küp oksijen üretecek

Türkiye'de ilk kez, dikey orman konsepti uygulanarak hayata geçirilen Greenox, EDGE Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazandı. Uluslararası Finans Kurumu tarafından geliştirilen EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında geliştirilen sertifika ile birlikte Greenox, Türkiye'nin bu belgeye hak kazanan ilk projesi olma özelliğini kazandı.

Türkiye'de bir ilk: Greenox'a EDGE sertifikası

Aycan&Feres İş Ortaklığı ile İstanbul Çeliktepe'de hayata geçirilen Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu tarafından başlatılan ve ETGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında gerekleştirilen değerlendirmelerle Türkiye'nin ilk EDGE Yeşil Bina Sertifikası'na sahip yatırımı olma özelliğini kazandı. 120 milyon TL yatırımla hayata geçirilen ve toplamda 170 adet konuttan meydana gelen Greenox, enerji ve su giderlerindeki yüzde 40'ı aşkın tasarruf sistemi ile dikkat çekiyor. Proje, bünyesinde barındırdığı 25 bin 500 bitki ve 900 ağaç ile yılda en az 2 bin 373 metreküplük oksijen üretimi gerçekleştirecek. 

Dikey orman Greenox aracılığıyla Türkiye'de

Kent merkezinde yaşayan insanların yeşile ve oksijene duyduğu ihtiyaçtan hareketle Greenox projesinin tasarlandığını söyleyen Aycan & Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Konsept Mimarı Salih Çıkman, "Dünya çapında hayata geçen yeşil bina projelerini inceleyerek Greenox’u Türkiye’nin ilk dikey ormanı olarak projelendirdik. Greenox, sürdürülebilir yeşil yaşamın öncüsü olarak yeni nesillere sağlıklı ve her anı yaşanmaya değer bir hayat veriyor..." dedi. 

Bu bina yılda 2.373 küp oksijen üretecek

Aralık sonunda teslime hazır

Teslimlerin Aralık ayı sonunda yapılacağı Greenox projesinde yeşile ve doğaya saygılı, su ve enerji kaynaklarını verimli biçimde kullanacak projelere duyulan ihtiyacın belirleyici olduğunu açıklayan Çıkman: "İşte bu bilinçle Greenox, cephesinde yer alacak 900 ağaç ve ağaç, 25 bin 500 bitki ile yükseldiği yerin en yeşil binası olarak bölgenin oksijen deposu olurken sunacağı enerji ve su tasarrufu ile yaşayanlarının bütçesine katkı sağlayacak." dedi. Çıkman, Greenox projesinin yalnızca konutları ile değil, sosyal alanlarıyla da kentsel dönüşümün simgesi olma niteliğini taşıdığına değinerek: "Greenox, Çeliktepe’de yılda 2 bin 373 metreküp oksijen üreterek adeta bir oksijen deposu olacak. Bu sayede mevcut binalara oranla Greenox, hem atmosfere yılda 250 ton daha az karbon salacak hem de yaklaşık yüzde 40 oranında su ve enerji tasarruf sağlayacak..." şeklinde konuştu. 

Yaşayan, canlı bir organizma: Greenox

Çıkman, Greenox projesinin, salip olduğu yeşil donatılar ve çevresine katacağı artılar ile adeta canlı bir organizma olarak değerlendirilmeyi hak ettiğini de vurgulayarak, EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında global arenada Türkiye'nin ilk projesi seçilme özelliği çaşıdığına dikkat çekerek: "Türkiye’de ilk ve dünyada ikinci dikey orman konseptine sahip olan projemizin gelecek dönemde ülkemizde örnek oluşturmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Greenox Projesi

Büyükdere Caddesi üzerinde inşa edilen ve 4. Levent metro istasyonuna 400 metrelik mesafede konumlanan Greenox toplamda 170 adet konuttan meydana geliyor. Lokasyon avantajı ve lüks konsepti ile dikkat çeken Greenox'un teslimlerine ise Aralık ayında başlanacak. Proje su, malzeme ve enerji tasarrufunda yüzde 40'a varan katkının yanı sıra, yatırımcısına iş ve eğlence merkezlerine yakınlık gibi önemli avantajlar sunacak. 

Firma Bilgisi: aycan grup-feres
Proje Bilgisi: Greenox Residence