Bu ilçelerde aidatlar el yakıyor

Reidin tarafından gerçekleştirilen "Konut Projeleri Aidat Değerleri" raporuna göre en yüksek aidat metrekare başına 18.83 TL ile Şişli'de ödeniyor. Şişli'yi Beşiktaş, Sarıyer ve Kağıthane takip ediyor.

Bu ilçelerde aidatlar el yakıyor

Reidin tarafından hazırlanan "Konut Projeleri Aidat Değerleri" raporu Türkiye'de ne çok aidat ödenen şehir ve ilçeleri belirledi. 

İstanbul'da aidatların el yaktığı ilçeler
Araştırmaya göre İstanbul'da en yüksek aidat bedeli metrekare başına 18.83 ile Şişli'de ödeniyor. İki yaka arasında aidat değerleri açısından önemli farklılıklar saptayan Reidin araştırması, aidatların en düşük olduğu ilçe olarak da, metrekare başına 1 TL ile Silivri'yi gösteriyor. İstanbul'un aidat bedelleri yüksek diğer ilçeleri sıralamasında ise Beşiktaş, Sarıyer, Kağıthane ve Bakırköy bulunuyor. 

Ankara'da en yüksek aidat: 1613 TL/metrekare
Markalı konut projelerinin ciddi bir artış eğilim gösterdiği Ankara ve İzmir'de de aidat bedellerinde önemli bir artış yaşanıyor. Ankara'da en yüksek aidat bedeli Çankaya'da kaydedilirken, bu ilçede metrekare başına 16.83 TL'lik bedel ödeniyor. Çankaya'yı, Etimesgut ve Keçiören takip ediyor. İzmir'de ise en yüksek aidat bedeli Karşıyaka, Narlıdere ve Bornova'da ödeniyor. Bu ilçelerde ödenen bedel metrekare başına 4.35 TL'yi buluyor. 

Araştırmayla ilgili bir değerlendirme sunan Reidin Türkiye Veri Araştırma Müdürü Hilal Erdoğan Şumnu, İstanbul'un aidat bedellerinin en yüksek olduğu ilçelerin aynı zamanda Sosyo Ekonomik Derecelendirme sınıflamasında A+ seviyesinde bulunduğunu vurguladı. Şumnu:

"Buna göre, geçen sene olduğu gibi, bu sene de refah düzeyi ile aidat değerlerinin ilişkili olma durumu devam ediyor. Aidat değerlerinin lokasyona, sosyo-ekonomik seviyeye, konut fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği söylenebilir..." dedi.