Bu istihdam fazla, işsizlik kapıda

TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından bugün yayınlanan bir rapor, "işsizlik tehlikesinin" altını çizdi. "Sanayinin Sorunları ve Analizleri" başlıklı rapora göre, istihdam sanayi ve inşaatın ihtiyaç duyduğunun çok üzerinde

Bu istihdam fazla, işsizlik kapıda

TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan bir rapor, Türkiye ekonomisinin ciddi bir ekonomik krize gebe olduğunu ortaya koydu. "Sanayinin Sorunları ve Analizleri başlıklı rapor, mevcut istihdam oranlarının sanayiye fazla geldiğini vurgulayarak, işsizlik kapıda uyarısı yaptı.

İşsizlik kapıda, ekonomi riskli
Büyüme ve isdihdam verilerinin sanayi  ve inşaat sektörlerinin büyümesi ile uyumlu olmadığını belirten Makina Mühendisleri Odası, işten çıkarma olasılığına dikkat çekti. Olası bir büyüme ivmesini yakalama kaygısının işverenleri tensikata gitme eğilimine itebileceğini, bu durumun da kıdem tazminatı yükünden kurtulmak için tercih edilebilir bir seçenek olduğunu açıklayan Makina Mühendisleri Odası, ihtiyaç duyulan istihdam ile gerçek istihdam arasındaki uçuruma vurgu yaptı.

İnşaatta bu kadar istihdama ihtiyaç var mı?
Oda, başta sanayi ve inşaat gibi Türkiye ekonomisinin önemli sektörlerinde yaratılmış görünen istihdamın, büyüme gerçeği ile arasında "uyumsuzluk" bulunduğuna dikkat çekti. Odaya göre, hem sanayi hem de inşaat sektöründeki istihdam artışı, özellikle bazı konjonktürlerde ve son üç yılda, söz konusu iş kollarının çok üzerinde seyrediyor.