Bu köprüden mega projelerin üzerinde araç geçecek

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin öz kaynaklarıyla hayata geçirilen Devlet Bahçeli Köprüsü'nü değerlendiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü: "Günde 60 bin araç geçecek. Bu rakam Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi'de yok..." dedi.

Bu köprüden mega projelerin üzerinde araç geçecek

Türkiye'nin en büyük köprü projelerinden biri olan Devlet Bahçeli Köprüsü, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla hayata geçiriliyor. Türkiye'de ilk kez yalnızca Büyükşehir Belediyesi'nin kaynaklarıyla hayata geçirilen bir köprü projesi ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyen Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, müteahhidin verdiği bilgilerin hatalı olduğunu belirtti. Sözlü, köprüden araç geçiş kapasitesinin günde 60 bini bulacağını belirterek: "Bu rakam Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü'nde bile yok..." değerlendirmesinde bulundu. 

Devlet Bahçeli Köprüsü'nde hesap tutmadı

Köpümünün uzunluğunun 1.800 metreyi bulacağını ve maliyetinin ise 250 milyon TL seviyesinde olduğunu dile getiren Başkan Sözlü, ihale süreçleri ve müteahhiten kaynaklanan yanlışların proje maliyetini artırdığına vurgu yaptı. Sözlü, projenin iptal edilen ilk ihale ile sonuçlanıdırılmış olsaydı 170 milyon TL'ye bitirilebilir olduğunu hatırlatarak: "Bu dönemdeki müteahhidimizin hesapları, yürütülen işlerden dolayı tutmadı. Bu hata Adana'nın da bir yılına mal oldu. " dedi.  Kendisinin bir siyasetçi olduğunu ve köprü üzerinde olumsuz değerlendirmelerin yapıldığını da belirten Sözlü: "Bizim Adana halkını aldattığımız söylendi. Oysaki Adana'da Çukurova Havalimanı'nda referandumdan önce 3. temel atma törenini yapmıştık. Ama ben ikinci müteahhide işi verdiğimde ikinci temel atma törenini gerçekleştirmedim..." ifadelerini kullandı. 

Kamu yatırımları Adana'da trafik yükü yarattı

Devlet Bahçeli Köprüsü'nün Türkiye'nin en büyük köprülerinden biri olacağını ve Adana'nın trafik yükünün azaltılması amacı doğrultusunda önemli bir hizmet sunacağını da söyleyen Sözlü: "Adana'da çok sayıda kamu yatırımı hayata geçirildi. Bölge Adliye Mahkemesi'nden Adana Şehir Hastanesi'ne, Orman Bölge Müdürlüğü'nden Numine Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Adana Şehir Stadyumu ve Çukurova Üniversitesi'ne kadar. Tüm bu yatırımlar Adana'da ciddi bir trafik yükünün oluşmasına yol açtı. Bu bölgede güzergah üzerinde ortaa çıkan trafik yükünü alazmak ve trafik yükünü ortadan kaltırmak için anıt mimari olarak yerini alacak Devlet Bahçeli Köprüsü için çalışmalarımıza başladık..." dedi

Türkiye'nin en büyük köprülerinden biri

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Devlet Bahçeli Köprüsü, tamamlandığında Türkiye'nin en büyük köprülerinden biri olma özelliği taşıyacak. Adana'nın trafik yükünü önemli ölçüde azaltması beklenen proje 250 milyon TL'ye mal olacak. Köprüden günde 60 bin aracın geçmesi bekleniyor. Köprünün ayaklarında  kullanılan malzemeler ile her katı 4 daire olmak üzere 18 katlı bir bina dikilebileceği bilgisini de veren Başkan Sözlü: "Her bir köprü ayağı için 300 ton demir kullanılıyor." ifadelerini kullandı.