Bu köye yerleşenlere 275 bin TL verilecek

Köyde genç nüfusu arttırmak ve köyü daha cazip hale getirmek için para ödenecek.

Bu köye yerleşenlere 275 bin TL verilecek

İsviçre'de nüfusu her geçen gün azalan bir dağ köyüne taşınan ailelere yerel yönetim 70 bin dolar yani 275 bin lira ödeme yapma kararı aldı. Teşviğin amacı ise nüfusu gittikçe azalan bu köye genç ailelerin taşınmasını cazip hale getirmek.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, sadece ve sadece yedi çocuğun yaşadığı ve bu sebeple köy okulunun kapatıldığı 240 nüfusu bulunan Albinen köyünde, yerel halkın imza toplayarak köyü daha cazip hale getirmesini istemesinin ardından Albinen Belediyesi köye taşınan her aileye 70 bin dolar (275 bin lira) ödeme yapmayı planlıyor.

Konsey tarafından yakın zamanda onaydan geçirilecek önergede, köye taşınmayı kabul eden her yeni yetişkine 25 bin İsviçre frangı ve her çocuk başına 10 bin İsviçre frangı ödeme yapılması planlanıyor. Buna göre iki çocuğu bulunan bir aile Albinen köyüne taşındığında yerel yönetim tarafından kendilerine 70 bin dolar değerinde nakit ödeme yapılacak.

 

Bu köye yerleşenlere 275 bin TL verilecek

 

Ödeme 45 yaşın altında olan kişilere veya İsviçre'nin Almanca konuşulan bölgesindeki köye 200 bin dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapan ailelere yapılacak. On yıldan önce köyü terk etmeleri durumunda ise nakit ödemeyi geri vermek zorunda kalacaklar.

İsviçre hakkında merak edilenler

İsviçre, Orta Avrupa yer alan bir ülke. 25 tane eyaletin bir araya gelmesi ile oluşmuş olan konfederasyondur. İsviçre, Avrupa’da yer alan ülkeler arasında en dağlık ülkedir ve topraklarının yaklaşık olarak yüzde altmışlık kısmı dağlardan oluşur. Özellikle kendine hayran bırakan İsviçre denilince hemen aklımıza gelen Alpler ülkenin büyük bir bölümünü kaplıyor. Ayrıca Jura dağı da ülkenin topraklarında önemli bir yer tutuyor. Doğal güzellikleriyle ve ülkedeki yaşamla kendine hayran bırakan İsviçre'nin denize kıyısı bulunmuyor ama çok sayıda bir birinden güzel göl bulunuyor. Avrupa ülkeleri içinde 1500 adet göl ile en çok gölü olan ülkedir. Bundan kaynaklı olarak da cazibe merkezi ve turizm cenneti olarak bir çok ziyaretçiyi kendine çekiyor.

İsviçre, Avrupa’da bulunan önemli kültürlerin uğrak yeri olmuştur, bu sebeple ülkede kullanılan dil ve bulunan kültürde etkilendi. İsviçre’de 4 adet resmi dil bulunuyor. Bunlar; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça.

 

Bu köye yerleşenlere 275 bin TL verilecek

 

Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 8 milyon civarında, nüfusun büyük çoğunluğu şehirde yaşarken belli bir kısmı da yayla bölgelerinde yaşamayı tercih ediyor. Ülkenin önemli şehirleri arasında Cenevre, Zürich, Basel ve Bern bulunuyor. Nüfusun büyük kısmı bu şehirlerde bulunuyor.

İsviçre'de eğitime büyük önem verilir. Okuryazarlık oranı yüzde yüzdür. 6 ila 14 yaş arasındaki eğitim zorunlu. Ülkede 8 tane üniversite bulunuyor ve bu üniversitelerin 7 âdeti dünya çapında üne kavuşmuş üniversitelerdir. Bu üniversitelere dünyanın değişik yerlerinden birçok öğrenci geliyor.

İsviçre bir devlet olarak 1848 yılındaki İsviçre Federal Anayasası'nın kabulünden bu yana varlığını sürdürüyor. İsviçre'nin temelini oluşturan konfederasyonun kuruluşu ise 13. yüzyılın sonlarında gerçekleşti.