Buffet'ten konut sektörü itirafı

Fortune Dergisi'nin California'da düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan iş adamı Warren Buffet, düşük faiz oranlarına rağmen ABD konut sektöründe yükselme yaşanmamasına anlam veremediğini söyledi

Buffet'ten konut sektörü itirafı

Fortune Dergisi'nin California'da düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan Berkshire Hathaway Inc. patronu Warren Buffet, düşük faiz oranlarına rağmen, ABD'deki konut sektöründe yükselişin yaşanmamasına bir anlam veremediğini söyledi.

İnsanların sıraya girmesini bekliyorduk ama...
Buffet, bankaların düşük faiz oranları sunmasına ve sektörde genişleyen toparlanmaya rağmen yükselişin yaşanmamasına şaşırdığını itiraf etti. 'İnsanların mortgage alarak ev sahibi olmak için sıraya girmelerini bekliyorduk.' diyerek şaşkınlığını belirten Buffet, kısa dolar ve faiz pozisyonlarının elverişli gözüktüğünü, ancak inşaat sektöründeki toparlanmanın kişisel beklentilerinin altında kaldığını söyledi.

Krediler ağır, gelir artışı düşük
Bir ara son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ama Ağustos ayında yıllık basda 956 bin'e gerileyen ABD konut piyasasına ilişkin yorumlarda bulunan uzmanlar, bu düşüşün temel nedenini, gelir artışındaki yavaşlık ve sıkı kredi koşullarıyla açıklıyor.