Buhar kazanı kazalarında ağır bilanço

Son yıllarda fabrikaların buhar kazanlarında meydana gelen kazalardaki artış gözlerin 'ihmallere' çevrilmesine neden oldu

Buhar kazanı kazalarında ağır bilanço

Son yıllarda fabrikaların buhar kazanlarında meydana gelen kazalardaki artış gözlerin 'ihmallere' çevrilmesine neden oldu.

Diversey Care'den açıklama
Uzmanlar basınçlı kaplar olarak da adlandırılan kazanlarda karşımıza çıkabilecek en önemli tehlikenin ve kazanın patlama riski olduğunu söylüyor. Bunun nedenlerini ise; kazanın üretim hataları, kullanım hataları, emniyet donanımlarının eksik veya mevcut olmaması ve rutin bakımlarının düzenli yapılmaması olarak belirtiyorlar. Bu tip kazanlarda olabilecek patlamaların diğer bir nedeni ise; gidiş-geliş emniyet borularında tıkanma sonucu, açık hava ile bağlantının kesilmesi ya da yanma odasında karbondioksit birikimi olarak gösteriliyor.

Kazan kazaları artıyor

Kazanların emniyet donanımları kusursuz olmalı!
Sunduğu üstün çözümlerle, daha temiz ve daha sağlıklı bir gelecek için faaliyetlerini yürüten
Sealed Air'in iş birimi Diversey Care, Divergard markasının altında bulunan ürünler ile hizmet verdiği otel, çamaşırhane, fabrika, ofis ve hastanelerin ısıtma/soğutma sistemlerini ve su boru hatlarını temizleme ve bakım ihtiyaçlarını karşılıyor. Diversey Care, işletmelerin kullandığı bu sistemlerde özellikle buhar kazanlarının kullanımlarında karşılaşılan riskler ve alınması gereken önlemlere dikkat çekiyor.

Tesislerin alması gereken tedbirler nelerdir?
İşletmelerin bu konuya olan sorumluluklarının artması gerektiğini düşünen Diversey Care, alınması gereken tedbirleri ise şu şekilde özetliyor:

'Tesislerde; eski, yıpranmış ve aşınmış basınçlı kapların kullanılması oldukça tehlikelidir. Tüm basınçlı kapların periyodik kontrollerinin; mutlaka yılda en az bir kez ilgili mevzuatta belirtilen yetkili kişiler, Makine Mühendisleri Odası (MMO) ya da akredite bir firma tarafından yaptırılmasını öneriyor. Denetim sonucuna göre eksikler varsa, işletmeler tarafından akabinde giderilmeli ve bu eksikler giderildikten sonra, ilgili yetkili kişilerden "çalışmaya uygun" raporu alınarak çalışmaya devam edilmelidir. Basınçlı kapların; yetkili kişiler tarafından, emniyet kurallarına uygun kullanımı sağlanmalı ve bu görevlinin, kazancı operatör belgesine sahip olmasına da dikkat edilmelidir. Basınçlı kapların bakımı yapılırken aşınma ve yıpranma olup olmadığı kontrol edilmeli ve azami çalışma basıncının 1,5 katı ile yetkili kişiler tarafından teste tabii tutulmalıdır. Basınçlı kaplar üzerinde otomatik emniyet donanımlarının ve bununla birlikte üzerlerinde gazın sıcaklığını, basıncını ve seviyesini bildiren göstergelerin bulunduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca kazanların temizliği ve bakımı için belirlenen temizlik periyodlarına ve programlarına uyulmalıdır. Geçtiğimiz dönemdeki buhar kazanlarında meydana gelen talihsiz kazalar da işletmelerin bu konuda alması gereken tedbirlerin önemini bir kez daha vurgulamaktadır.'