Bunlar da kuş evleri

Kuşların hala şehirlerde yaşayan nadir hayvanlar olduğunu vurgulayan Thomas Dambo, kuşların şehirlerde yaşamaya devam etmesini sağlamak için 3 bin 500’ün üzerinde kuş evi yaptı.

Bunlar da kuş evleri

Danimarkalı tasarımcı Thomas Dambo 7 yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde projelere katılarak 3 bin 500’ün üzerinde kuş evi tasarladı. Sanatçı ve tasarımcı olan Dambo, ilgilendiği sokak sanatı alanını faydalı şeylere ve herkesin anlayabileceği bir şekle dönüştürmek istiyordu. Böylece tamamı geri dönüşüm malzemelerinden oluşan kuş evleri ortaya çıktı.
 

Bunlar da kuş evleri


Kuşların hala şehirlerde yaşayan nadir hayvanlar olduğunu söyleyen Dambo, kuşları şehirde tutmak için onlara ev yapıyor. Dambo, amacını hem kuşlara barınak sağlamak, hem de şehirlerde kuşlar için de yaşayacak bir alan bırakmak gerektiğini insanlara hatırlatmak için bu projeyi yaptığını söylüyor. İnsanlara şehir hayatında kuşlara da yer ayırmanın önemini vurgulamak istiyor.

“Mutlu Şehir Kuşları”
Projeye “Mutlu Şehir Kuşları”(Happy City Birds) adını veren Dambo, şimdiye kadar pek çok Avrupa şehrinde 3 bin 500’ün üzerinde kuş evi yaptı. Tüm malzemeleri geri dönüşümle elde eden Dambo’ya boya malzemelerini ise Danimarkalı bir boya firması bağışlıyor. Pek çok etkinlikte ve şehir merkezinde farklı şekillerde kuş evleri yapan Dambo, dikkatlaeri üzerine öyle bir çekiyor ki, Kopenhag Kültür Gecesi sırasında kuzey konseyi için geri dönüşümlü kuş evleri yaptı. Dambo'nun yaptığı kuş evlerinin bir çoğu ise şehrin içine kamufle edilmiş halde bulunuyor. 
 

Bunlar da kuş evleri


Evlerin tamamı hurda ahşaptan yapıldı ve kuzey ülkelerinin bayraklarına uyumlu şekilde boyandı. Kaykayları bile kuş evine çeviren Dambo, daha önce de bir gölde yaşan ördekler için ev yapan Dambo, kendisine de bir tane yapmayı ihmal etmemiş.

 

Bunlar da kuş evleri