Bursa Gemlik demiryolu projesinde son durum!

Bursa Gemlik demiryolu projesi için hazırlık aşaması devam ediyor. Projede ÇED süreci de başladı.

Bursa Gemlik demiryolu projesinde son durum!

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından planlanan Bursa Gemlik demiryolu projesi için hazırlık aşaması sürüyor. Hazırlanan ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı hattın ÇED süreci de başladı.

Bursa Gemlik demiryolu güzergahı

Bursa Gemlik demiryolu projesi, Bandırma-Bursa-Osmaneli-Ayazma-İnönü Demiryolu Hattına ait Bursa İstasyonundan başlayarak Gemlik istikametine 21+701 km‟lik hat ile bağlanılacak. Hat sonunda 1650 m uzunluğunda Gemlik Ġstasyonu ile son bulacak hat ayrıca Demirtaş OSB’nin yük transferini sağlamak amacıyla 2+926 km’lik hat ile Bursa-Yenişehir Hızlı Tren Hattına bağlanacak. Hatla Osmangazi ile Gemlik ilçeleri demiryolu ulaşımı ile birbirine bağlanmış olacak.

Neler yapılacak?

Toplam 420 milyon liraya mal olması beklenen proje kapsamında 8 bin 760 metre uzunluğunda tünel ve 1600 metre uzunluğunda viyadük yapılacak. Ayrıca 6 adet üst geçit, 5 adet alt geçit 18 adet menfez ile su kaynakları, karayolu, demiryolu v.b. yapıların geçişi amacıyla sanat yapıları konumlandırılacak.