Bursa kavşak inşaatına yürütmeyi durdurma

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Dedeler Parkı üzerine yapacağı kavşak inşaatına, Bursa 1. İdare Mahkemesi'nden yürütmeyi durdurma kararı çıktı

Bursa kavşak inşaatına yürütmeyi durdurma

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Dedeler Parkı üzerine yapacağı kavşak inşaatına mahkeme 'dur' dedi. Bursa Barosu Çevre Komisyonu'nun dün akşam saatlerinde açtığı davayı görüşen 1. İdare Mahkemesi, inşaata ilişkin olarak 'yürütmeyi durdurma' kararı aldı. 

Çevreciler eylemdeydi
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Uludağ'a çıkmak için kullanılan teleferiğin hemen önünde yer alan Dedeler Parkı yerine, imar planlarında bir değişiklik yapmadan aldığı kavşak kararı, Doğa-Der ve Halkevleri üyesi bir grup tarafından iş makinasının önüne geçilerek protesto edilmiş ve inşaat geçici bir süre için durdurulmuştu.

Bir günde karar alındı
Yaşananlar üzerine harekete geçen Bursa Barosu Avukatlarından Aslı Evke Yetkin, kavşat inşaat projesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı için Bursa 1. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, projeye ilişkin olarak istemi onaylarken: ' "Dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç, zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, idarenin savunması ve ara karar cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına hükmedildi.' dedi.