Bursa'ya turizm dopingi

Tatil tercihlerini Güney Marmara’dan yana kullanan Arap turistler, özellikle Bursa’da gayrimenkul satışlarında sıçrama yaşanmasına neden oldu

Bursa'ya turizm dopingi

Başta Bursa olmak üzere Arap turist akınına uğrayan Bursa’da konut satış ve kiralama işlem hacminde ani bir yükselme yaşandı. Dünya Gazetesi’nden Zehra Oruç’a açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, Arap turistlerin bölgeye olan ilgisinin son 3 senedir devam etmekte olduğunu ve her sene ortalama 600 bin Arap turistin bölgeyi ziyaret ettiğini söyledi.

Akkuş, yalnızca son iki ayda, ortalama 70-80 daire satışının gerçekleştiği bölgede gayrimenkul satışlarının tavan yaptığını belirterek: ‘Bursa’ya tatile gelen bir turist, bir sonraki gelişinde buhakkak birkaç yakınını daha getiriyor. Yıllık ortalama 600 bin civarında Arap turist bölgeyi tercih ediyor. Hedefimiz 1 milyon turist…’ şeklinde konuştu.

Uludağ’a yakın konutlara ilgi
Geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarının en az yüzde 30 oranında artış kaydettiğini belirten Akkuş, Arap yatırımcının daha çok Uludağ ve denize yakınlık kriterlerine ilgi gösterdiğini belirtti. Akkuş, turistlerin gösterdiği ilginin kira oranlarında da ciddi bir yükselişe neden olduğunu kaydederek: ‘Villaların günlük kiralama bedeli 500 ila 1000 dolar arasında değişirken, daireler ise ortalama 100-500 dolar civarında seyrediyor.’ Şeklinde konuştu.