Bursa yabancı yatırımcı çekiyor

Uluslararası fuar ve zirvelerde Bursa’yı tanıttıklarını belirten Bakgör, yabancı yatırımcıların kente ilgisinden memnun olduklarını açıkladı

Bursa yabancı yatırımcı çekiyor

19 Kasım 2013 / emlakwebtv
Bursa merkezli inşaat firması BakYapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, son bir yıl içinde Bursa’da yaptıkları projelere yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. İstihdam ve iş hacmi bakımından İstanbul’dan sonra gelen ilk şehir olan Bursa’yı uluslar arası fuar ve zirvelerde tanıtmalarının meyvelerini topladıklarını anlatan Bakgör, “Kaliteli projelerimizle Bursa’yı üst lige taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Bakgör, gelecek sene İstanbul’daki birçok projede KDV yüzde 18 olarak uygulanırken, Bursa’da yüzde 8 olarak uygulanacak olmasının kent için bir şans olduğuna da dikkati çekti.

Bakgör: “Yabancılar önce İstanbul’a gidip projeleri gezdikten sonra, Bursa’dan konut almaya karar veriyorlar”
Bursa’nın konum ve vizyon olarak Türkiye’de tek oluğuna dikkat çeken Bakgör, “Bursa, Türkiye sınai üretiminin önemli bir kısmını karşılıyor. Milli hasılasıyla Türkiye’ye büyük katkılar sağlıyor. Bu durum, konut sektörünü de tetikliyor. Buradaki büyüme potansiyelini gören yabancılar, kentte mülk edinme yoluna gidiyor. Son 1 yıl içinde Bursa’da geliştirdiğimiz projelere yabancı yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor. Yabancılar önce İstanbul’a gidip projeleri gezdikten sonra, Bursa’dan konut almaya karar veriyorlar” dedi.

Bursa’yı çok iyi bilen bir firma olarak kentin beklentileri doğrultusunda konut projeleri geliştirdiklerini anlatan Bakgör, “20 seneye yakın bir zamandır birçok projeye imza attık. Bursa kökenli bir firma olmamızın avantajını çok iyi kullanıyoruz” dedi.

Bursa’da KDV 8 olacak
Önümüzdeki yıllarda BakYapı olarak nitelikli projelerle, Bursa’yı daha ileriye taşıyacaklarını belirten Bakgör, “Öte yandan İstanbul’da 1 Ocak 2014’ten itibaren konutta KDV’nin yüzde 18 olacağını düşünmekteyiz. Bursa’da ise KDV oranlarının yüzde 8’de kalacağını ve bu KDV farkının da Bursa için önemli bir şans olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Türkiye genelinde konut standartlarının geliştiğine dikkat çeken Veysel Bakgör, teknolojiyi en verimli kullanan sektörlerin başında gelen gayrimenkulde konut teslim sürelerinin kısaldığını belirtti. Bakgör, “Biz de son sistemlerle ürettiğimiz konutlarımızı artık ortalamada 12 ila 14 ayda teslim edebiliyoruz. Bursa’da bu konuda öncü firmalardan biriyiz. Bursa’da hayata geçirdiğimiz konutları Türkiye standartlarına geliştiriyoruz” dedi.

Bakgör: “ruhsat ve imar sorunu yaşatmıyoruz”
BakYapı’nın hiçbir projesinde ruhsat ve imar sorunu yaşanmadığını kaydeden Veysel Bakgör, “1993 yılından bu yana Bursa başta olmak üzere, İstanbul, Çanakkale’de konut projeleri geliştiriyoruz. Geride bıraktığımız 20 yıl boyunca ruhsat almadan projelerimize çivi bile çakmadık. BakYapı olarak bir projeye başlamadan önce gerekli tüm evrak işlemlerini eksiksiz tamamlıyoruz. Bu ritüelin en büyük katkısını Esenyurt bölgesinde geliştirdiğimiz İstanbul Prestij Park projesinde gördük. Bölgede birçok satış ofisi kapandı, inşaatlar durma noktasına geldi. Ancak İstanbul Prestij Park’ın inşaatı da satışı da tüm hızıyla devam ediyor” şeklinde konuştu.