Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

Prens Adaları olarak adlandırılan İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğü Büyükada’dır.

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

Prens Adaları olarak adlandırılan İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğü Büyükada’dır. Eski Yunanca adı prens anlamına gelen Prinkipos'tur. Bizans zamanında sürgün yeri olarak kullanıldı. Adalar, İstanbul’un Fethi’nden bir ay önce Fatih Sultan Mehmet tarafından alındı.

Tarihi ve doğal güzellikleri olan Büyükada, her mevsim yerli ve yabancı turisti kendine çekiyor. Resmi araçlar hariç motorlu araçlar yasak. Ulaşım bisikletle ve faytonlarla sağlanıyor. Yazın denize girmek isteyenler için plajlar mevcut.

Büyükada’da görmeniz gereken tarihi yapılar ve mekanlar;

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

1.İskele Meydanında Yer Alan Büyükada Saat Kulesi

Adaya gittiğinizde karşılaşacağınız ilk tarihi yapı, saat kulesi . Saat kulesi aynı zamanda adanın simgesi. Bu görkemli yapı 1923’te iskele meydanına yerleştirildi.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

2. Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi Büyükada’nın en yüksek noktasında bulunuyor. Bu yüzden oraya kadar çıkanlar muhteşem bir manzarayla karşılaşıyor. Kiliseye ulaşmak yokuştan dolayı biraz yorucu. Aya Yorgi Kilisesinin bir diğer adı Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırı’dır. Adını Kapadokyalı Aziz Georgios'tan aldı. 1751’de inşa edildi. Kilise Hristiyanlar için Türkiye'deki iki hac noktasından biri kabul ediliyor. Bu yüzden de her yıl Nisan'ın 23'ünde ve Eylül'ün 24'ünde ziyaretçi akınına uğruyor.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

3. Büyükada Rum Yetimhanesi

Dünyanın en büyük ahşap yapısı olduğu söylenen Rum Yetimhanesi 1898-1899 yıllarında Fransız bir şirketi tarafından otel olarak inşa edildi. Binanın mimarı dönemin önemli mimarlarından olan Alexandre Vallaury'dir. Bina, dünyanın ilk çok katlı ahşap yapısı. Adada bulunan önemli tarihi yapılardan biri olan yetimhane, Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin kontrolünde.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

4. Tarihi Köşkler

Büyükada’da bulunan tarihi köşkler adanın en güzel yerinde bulunuyor. Köşkler, mimarisi ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Büyük bir çoğunluğu 19. ve 20. yüzyılda yapılan bu köşkler, ziyaretçilerin de ilgi odağı.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

5. Adakule

Adakule’ye girmek için İstanbul Orman Müdürlüğünden izin almak gerekiyor. Buraya çıktığınızda kuş bakışı gözlem yaparak, adanın muhteşem manzarasını görebilirsiniz.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

6. Adalar Müzesi

Binlerce belgenin ve yüzlerce objenin bulunduğu bu tarihi yapı ziyaretçilerini kültürel bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

7. Türk Edebiyatının Ünlü Roman Yazarı Reşat Nuri Güntekin'in Evi

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Reşat Nuri Güntekin, 1930’larda Büyükada’ya yerleşti. Reşat Nuri Güntekin’in evi adanın güzel bir yerinde bulunuyor. Adada yaşadığı yıllar boyunca edebiyatçı dostlarını ve akrabalarını bu evde ağırladı.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

8. Hamidiye Cami

Hamidiye cami, II. Abdülhamit zamanında yapılmış ve günümüze kadar gelmiş. Cami yaklaşık 117 yaşında. Adada denize nazır bir konumda yer alıyor.

 

Büyük Ada’nın Mimari Yapıları

9. Panayia ( Meryem Ana ) Kilisesi

Panayia (Meryem Ana) Kilisesi üç yortuya atfediliyor. Meryem Ana'nın doğumu (26 Ekim), Meryem Ana'nın Mabede girmesi (21 Kasım), Meryem Ana'nın ölümü (15 Ağustos). Kilise, adanın eski mezarlık alanında konumlanmış. Dış duvarları taş olan kilisenin arabacılar meydanına açılan altı penceresi ve yüksek bir çan kulesi bulunuyor. Büyükada’da görülmesi gereken önemli tarihi yapılardan biri.