Büyük deprem yaklaşırken yeterince hazır mıyız?

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre 2015 yılında 3 derecenin altında gerçekleşen deprem sayısı 13 binin üzerine çıktı. 4'ün üzerindeki deprem sayısı ise 150'ye yaklaştı

Büyük deprem yaklaşırken yeterince hazır mıyız?

Türkiye'de deprem gerçeği kendisini sürekli olarak hissettiriyor. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre 2015 yılı içerisinde gerçekleşen 3'ün altındaki deprem sayısı 13 bin 920'yi buldu. 4'ün üzerinde deprem sayısı ise 149 adedi buldu. Verilere göre 1 Ocak-31 Aralık 2015 döneminde gerçekleşen 0.3-6.1 arasında değişen deprem sayısı ise 15 bin 344'ü buldu.

Depreme yeterince hazır mıyız?
Bir deprem bölgesi üzerinde bulunan İstanbul'da depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine dikkat çeken Generali Sigorta Stratejik Planlama ve Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric, 7'den büyük depremin 30 yıl içinde gerçekleşme olasılığının yüzde 65, 7.5'dan büyük bir depremin 50 yıl içinde gerçekleşme olasılığının ise yüzde 50 düzeyinde bulunduğunu belirtti. 

Büyük deprem yaklaşırken yeterince hazır mıyız?

Olası bir büyük deprem sonrasında oluşabilecek risklere karşı Zorunlu Deprem Sigortası ile alınan önlemlere dikkat çeken Dobric, bu tip sigortaların süresi dolduğunda yenilenmesi gerektiği uyarısında bulundu. Dobric:

 "Biz, sigortalılarımıza başlarına gelebilecek tüm kötü senaryoları düşünüp ona göre tedbir almalarını öneriyor, zorunlu deprem sigortalarını mutlaka yaptırmalarını, poliçeleri varsa da yenileme dönemlerinde yeniletmeyi ihmal etmemelerini hatırlatıyoruz. Konut sahipleri Generali Sigorta, güvencesinde Zorunlu Deprem Sigortası ürünü için 7/24 tüm satış kanalları üzerinden poliçe satın alabilir..."

Söz konusu gerçeğe hazırlıklı olmak için Generali sigorta'nın müşterilerine özel hizmeti ile DASK'ı kolay erişilebilir hale getirdiklerini belirten Dobric, hem geleneksel hem de direkt satış kanallar üzerinden ulaşım sağlanabileceğine de dikkat çekti