Büyük İstanbul Tüneli için 35 milyon TL bütçe ayrıldı

İstanbul trafiğini rahatlatmak için hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için 35 milyon TL bütçe ayrıldı

Büyük İstanbul Tüneli için 35 milyon TL bütçe ayrıldı

İstanbul trafiğini rahatlatmak için hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için 35 milyon TL bütçe ayrıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürüğü tarafından geçtiğimiz sene ihalesi yapılan tünelde bu yıl 7 milyon 500 bin TL harcanması planlanıyor. 

Projede karada ve denizde sondaj çalışmaları yapılacak ve zemin verileri belirlenecek. İhale süreci sonrasında ise 1 yıl içerisinde mühendislik projelerinin tamamlanması amaçlanıyor. İstanbul Boğazı'nın altından geçecek olan Büyük İstanbul Tüneli, ortadan gidiş geliş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da iki şeritli lastik tekerli araç geçişine uygun yapılacak. 

Büyük İstanbul Tüneli için 35 milyon TL bütçe ayrıldı

31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak

Dünyada ilk olacak 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi, Avrupa Yakası'nda İncirli'den başlayıp Söğütlüçeşme'ye kadar uzanacak yüksek kapasiteli metro sistemi, Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan başlayıp ve Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'ndan bağlanan 2x2 şeritli karayolundan oluşacak. 

Büyük İstanbul Tüneli, 9 metro hattı ile, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek. 5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan Büyük İstanbul Tüneli'nin açılması ile birlikte İncirli'den Söğütlüçeşme'ye kadar olan 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyon yer alacak. Böylelikle metro ile birlikte İncirli'den Söğütlüçeşme'ye ulaşmak 40 dakika sürecek. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli hattından günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.