Büyük İstanbul Tüneli'nde çalışmalar hızla devam ediyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin etüt, proje ve mühendislik hizmeti için verilen teklifler 10 Ağustos'ta açılacak

Büyük İstanbul Tüneli'nde çalışmalar hızla devam ediyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin etüt, proje ve mühendislik hizmeti için verilen teklifler 10 Ağustos'ta açılacak. 

Proje bedeli 35 milyon TL olarak belirlene ve bu yıl için 7 milyon 500 bin TL ödenek ayrılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde sondaj çalışmaları yapılacak. İhale süreci sonrasında mühendislik projelerinin 1 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. 

Büyük İstanbul Tüneli'nde çalışmalar hızla devam ediyor

İstanbul Boğazı'nın altından geçecek olan Büyük İstanbul Tüneli'nde, tek tüpte karayolu hem de demiryolu yer alacak. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak. 

Avrupa Yakası'nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı'ndan başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.