Büyük İzmir Körfez projesi için geri sayım başladı

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak yapacağı İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyonu Projesi için ÇED raporu yeterli bulundu. Büyük İzmir Körfez projesi için geri sayım başladı

Büyük İzmir Körfez projesi için geri sayım başladı

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak yapacağı İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyonu Projesi için ÇED raporu yeterli bulundu. Büyük İzmir Körfez projesi için geri sayım başladı. 

Üç yıldır beklenen İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi'nde ÇED olumlu kararı sonrası geri sayım başladı. Ancak inceleme ve değerlendirme sürecinin sona ermesinin ardında Bakanlık, DSİ Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün de nihai görüşlerinin rapora eklenmesini beklendi. 

Çalışmalar 2017 yılında başlayacak

ÇED raporu 19 Ağustos günü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarıldı. Raporun askından inmesinden sonra nihai olumlu ÇED raporu kesinlik kazanacak. Büyükşehir Belediyesi Körfez'de sirkülasyon sağlayacak kanal, TCDD ise İzmir limanın büyük tonajlı gemiler girmesine olarak sağlayacak derinleştirme çalışmalarına, hazırlıklarını tamamladıktan sonra 2017 yılı içinde başlayabilecek.