Büyük Melen Projesi kapsamında 448 konut yapılacak

İstanbul'a içme suyu temin edilecek Büyük Melen Projesi kapsamında evleri kamulaştırılanlara TOKİ tarafından 448 konut yapılacak

Büyük Melen Projesi kapsamında 448 konut yapılacak

İstanbul'a içme suyu temin edilecek Büyük Melen Projesi kapsamında evleri kamulaştırılanlara TOKİ tarafından 448 konut yapılacak. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca yapılacak olan proje için sözleşme imzalandı. 

Sakarya Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre, Ortaköy Merkez, Köyyeri, Açmabaşı, Karalar, Koğukpelit, Karapelit ve Beyler gibi mahallelerde yaşayanlar TOKİ tarafından yapılacak olan konutlara yerleştirilecek. 652 dönümlük arsa alanı üzerinde kurulacak olan proje kapsamında 448 konut v 24 derslikli ilkokul, cami ve ticaret merkezi de yer alacak. 

Yapılan açıklama ise şöyle; 

"Proje, KDV hariç 71 milyar 553 milyona mal olacak. 448 adet konut, 24 derslikli ilkokul, cami ve ticaret merkezinden oluşacak projeyle, hem vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları sağlanacak hem de ilçemize yeni ve güzel bir yaşam alanı kazandırılmış olacaktır." denildi.

Büyük Melen Projesi kapsamında 448 konut yapılacak

Büyük Melen Projesi nedir? 

Büyük Melen Projesi, Melen Çayı'ndan İstanbul'a boru hatları ile su getirme çalışmasıdır. Büyük Melen Projesi aynı zamanda Türkiye'nin en büyük su temini projesidir. Proje 1997 yılında Devlet Su İşleri tarafından hazırlanıp, 2001 yılında çalışmaları başladı. Projenin ilk etabı ise 20 Ekim 2007 tarihinde uygulamaya geçti. 

2003 yılında İSKİ müdürünün Büyük Melen Projesi'nin gereksiz olduğuna dair itirazı olmuş ve İstanbul nüfusunun beklenen kadar artmayacağı, su kaçaklarının azaltılması, Istranca ve Yeşilçay barajlarının tamamlanması şartı ile projenin yeniden değerlendirilmesini önermiştir. 

Büyük Melen Projesi kapsamında 448 konut yapılacak

Büyük Melen Projesi birlikte ile yapılacaklar neler? 

Boğaziçi Su Tüneli

Melen'den gelen suyun İstanbul'un Avrupa yakasına ulaştırmak için İstanbul Boğazı'nın 135 metre altına yapılan tüneldir. Dünyada ilk kez iki kıta su tüneli ile birleştirilmiştir. 

Cumhuriyet İçme Suyu Arıtma Tesisi

Melen Çayı'ndan gelen ham suyun arıtılması için, İstanbul'un 30 kilometre kuzeydoğusunda 400 dönüm arazide kurulan tesis. 

Melen regülatörü

Birinci etapta baraj yapılmadan önce, pompalanacak suyun yükselmesi için yapılmıştır. 2007 yılında tamamlanmış ve halen kullanılmaktadır. 

Melen Barajı

Melen Çayı üzerinde içme suyu depolamak ve elektrik üretmek için yapılan baraj.