Büyük kentlerde konut satışında son durum

Haziran 2016 bazında son bir yıllık konut satış rakamları Ankara'da yüzde 27 oranında artışa, İstanbul'da ise yüzde 4'lük bir gerilemeye işaret ediyor

Büyük kentlerde konut satışında son durum

Haziran 2016 itibarıyla son bir sene içinde İstanbul'da gerçekleşen toplam konut satışı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında gerileme yaşadı. Aynı dönemde Ankara'da yapılan satışlarda ise yüzde 27'lik artış kaydedildi.

EVA Gayrimenkul araştırması: Türkiye genelinde düşüş
EVA Gayrimenkul tarafından yürütülen sektör analizine göre, bu dönem içinde ülke genelinde yapılan konut satışlarında ise yüzde 0.67'lik düşüş saptandı. Rapora göre büyük kentlerdeki satışlar ise şu şekilde gerçekleşti:

- İstanbul: Yüzde 4 düşüş
- İzmir: Yüzde 0.4 düşüş
- Ankara: Yüzde 27 oranında artış

Yazıcı: Konut kredisi kümülatif değişimi yüzde 10 oranında arttı
EVA Gayrimenkul'un 2016 Temmuz ayı Periskop Analiz raporunun sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan EVA Gayrimenkul Değerleme Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, konut satışının önümüzdeki günlerde aynı düzeyde kalacağı ya da küçük bir miktar gerileme yaşayacağını vurguladı. Konut kredisi kümülatif değişiminin yüzde 10 oranında artış gösterdiğini de belirten Yazıcı:

"Geçen yılın aynı döneminde %20 büyüyen konut kredileri bu yıl %10 büyümeyi başarmış bulunuyor. Raporda kredi miktarının 2016'nın üçüncü çeyreğinde yeniden hareketleneceği öngörülüyor" dedi.