Büyükada yapılaşmaları yıkılacak

İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Büyükada Plajı ve çevresindeki 19 bin metrekarelik alan için '1. Derece arkeolojik sit alanı' kararı aldı

Büyükada yapılaşmaları yıkılacak

İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Büyükada Nakibey Plajı ve çevresindeki 19 bin metrekarelik alan için '1. Derece arkeolojik sit alanı' kararı aldı. 6 Kasım'da bölgede yaptığı incelemelerde, Büyükada 179 ada 10 parselde, bilimsel kaynaklarda yer alan manastıra ilişken gözle görünür mimari kalıntılara rastlandığını belirten Kurul, 2863 sayılı yasanın 6. maddesine göre '1. Derece Arkeolojik SİT Alanı' olarak ilan edilmesine karar verildi.

Bölge yapılaşmadan arındırılacak
İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği'nin başvurusu üzerine harekete geçen 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, arazi üzerinde yaptığı incelemeler sonrasında aldığı 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı kararını takiben, 179 ada 10 Parselde bulunan mimari kalıtlıranı korunması gerekliliği üzerinde durarak: ' imari kalıntıların korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, Maliye Hazinesi mülkiyetinde olan taşınmazın ilgili idaresi ve belediyesi tarafından işgal ve yapılaşmalardan arındırılmasının sağlanmasına karar verildi.' ifadesini kullandı. 

18 dönüm arazi kime verilecek?
Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, söz konusu arazi üzerinde 2011 onaylı 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'nda imar verilen 179 Ada 10 parsel içinde 2 kayıkhane(yat onarım bakım yeri), plaj, konaklama tesisi ve yaklaşık 5 villa yer alıyor. Alınan kararla birlikte bölge arazisinin kime verileceği sorusu sorulmaya başlandı.