Büyükşehir yasası İstanbul'a dar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a özel büyükşehir yasasının gerekliliğine işaret etti

Büyükşehir yasası İstanbul'a dar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a özel büyükşehir yasasının gerekliliğine işaret etti. TOpbaş, İstanbul'un, Denizli, Malatya ve Diyarbakır gibi şehirlerin yasasını kullandığını belirterek: 'İstanbul için bu yasa dar gelmekte ve yetersiz kalmakta. O bakımdan İstanbul'u ayrıştırmak lazım diye düşündük' dedi.

İstanbul'un yasası ve imar değişikliği
Yeşilköy CNR Fuar Merkezi'ndeki Anne, Bebek-Çocuk Fuarı açılışına katılan Topbaş, Başbakan Davutoğlu tarafından dün açıklanan Kamuda Şeffaflık Paketi kapsamındaki imar değişikliği açıklamalarına ilişkin olarak da, yapılacak yatırımların planlı şekilde sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Topbaş, imar yapılanmasının ne olduğunu bilerek atılacak adımların, özellikle kamu vicdanını rahatlatacak adımlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek:

'Birilerinin kasasına girmesi yerine milletimiz kazanacaktır. Bundan sonra yapılacak olan süreçte rahatsız edici adımlar atılmayacak. İstanbul ölçeğinde her tarafta yüksek yapılar olmaması lazım. Yüksek yapıların yapılacağı alanlar belirlenmek suretiyle, orada yüksek yapı yapmak isteyenlerin de elde edecekleri rantı da yerel yönetimlerle paylaşarak yüksek yapıları yapılabilme bölgelerini belirlememiz gerektiğini her ortamda dile getirdim.' dedi.

İstanbul'a özel yasa
Türkiye'nin tüm büyük şehirlerinde aynı yasanın yürürlükte olduğunu belirten ve İstanbul'un ayrı bir yasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Topbaş: ' Türkiye'de 30 büyükşehir var. 30 büyükşehrin yasası aynı. Denizli'nin Malatya'nın, Diyarbakır'ın büyükşehir yasası ile İstanbul Büyükşehir yasası aynı. Diğer şehirlere göre yapılan yasa da İstanbul'a ters geliyor. O bakımdan İstanbul'u ayrıştırmak lazım diye düşündük. ' şeklinde konuştu.