Büyükşehirlerde sosyal konut yapmak imkansız hale geliyor!

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, KDV düzenlemesiyle birlikte büyükşehirlerde sosyal konut inşa etmenin zorlaştığını söyledi

Büyükşehirlerde sosyal konut yapmak imkansız hale geliyor!

22 Mart 2014 / Emlakwebtv
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, arsa rayiç değerleri üzerinde yapılan düzenlemelere dikkat çekerek, mevcut KDV düzenlemesiyle özellikle büyükşehirlerde sosyal konut yapılmasının neredeyse imkansız hale geleceğini ifade etti.

Özdemir, şöyle konuştu: "Arsa rayiç değerleri, emlak vergisine esas olan, belediye sınırları içindeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler için ayrı ayrı olmak üzere, her dört yılda bir takdir komisyonları tarafından belirlenmektedir. Özellikle İstanbul’da oldukça yüksek olan arsa rayiç bedelleri son yapılan düzenlemelerle daha da yükseltilmiştir. Aynı zamanda Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile arsanın metrekare vergi değeri 0 TL ile 500 TL arasında olan konutların KDV oranı yüzde 1. 500 TL ile 1.000 TL arasında olan konutların KDV oranı yüzde 8, 1.000 TL ve üzerindeki konutların KDV oranı yüzde 18’dir." 

Büyükşehirlerde sosyal konut yapmak zorlaşıyor
Burhan Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: "Arsa Rayiç değerleri üzerinde yapılan düzenlemeler neticesinde İstanbul’da metrekare değeri 500 TL’nin altında arsa bulabilmek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu sebeple yükselen arsa maliyetine bağlı olarak oluşan KDV yükü, inşaat yatırımcılarını yeni alanlarda yapılacak konutların satışında zor durumda bırakacaktır. Mevcut KDV düzenlemeleriyle ülkemizde (özellikle büyük kentlerde) sosyal konut yapılması neredeyse imkânsız hale gelecektir ve arsa sıkıntısı yaşanacaktır.

Bu minvalde KDV oranlarının metrekare değeri 0 ile 1,000 TL aralığı için yüzde 1, 1.000 TL ile 2 bin TL arası için yüzde 8 ve 2 bin TL ve üzeri için yüzde 18 olarak revize edilmesi sektör açısından daha faydalı olacaktır kanısındayız."