Büyüme hedefi inşaat sektörüne rağmen tutmadı

Türkiye ekonomisi 2016'nın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3.1 büyüdü. Yüzde 3.35'lik büyüme hedefinin altını gösteren verileri yorumlayan uzmanlar, yılın ikinci yarısındaki büyüme eğiliminin daha zayıf olacağı uyarısında bulunuyor

Büyüme hedefi inşaat sektörüne rağmen tutmadı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan istatistikler, 2016 yılının ikinci çeyreğinde büyüme hedefinin tutturulamadığını gösterdi. Yüzde 3.35 olarak açıklanan büyüme hedefi, yüzde 3.1'de kaldı. Uzmanlar yılın ikinci yarısında, büyüme eğiliminin daha da zayıflayacağını vurguluyor. 

Şimşek: İnşaat sektörüne rağmen
Büyüme hedeflerine ilişkin açıklamasında özel sektör tüketiminin büyümeye katkısını yüzde 3.4 olarak tanımlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, özel sektör yatırım harcamaları ve inşaat yatırımlarının pozitif katkısına rağmen, makine teçhizat yatırımlarının zayıf kaldığını belirterek: "Ekonomideki yavaşlamanın kalıcı olmadığını ve Temmuz ayına özgü olduğunu düşünüyoruz..." açıklamasını yaptı. 

Büyüme hedefi inşaat sektörüne rağmen tutmadı

Reel sektör yorumları: Yılın ikinci yarısı için beklentiler olumsuz
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler, 2015 yılını yüzde 4 ile tamamlayan Türkiye ekonomisinin, ilk iki çeyrek itibarıyla 2016 yılı hedeflerini tutturamadığını gösteriyor. 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3.1 büyüyen ekonominin yılın ilk yarısındaki büyüme beklentisi ise yüzde 4 olarak gerçekleşti ve piyasa beklentilerinin altında kaldı. Konuyla ilgili verileri değerlendiren uzmanlar, büyümenin kamu harcamaları öncülüğünde gerçekleştiğini, sektörel katkının ise oldukça düşük kaldığını vurguladı. Bu olumsuzlukta turizm sektöründe yaşanan olumsuzluklar ve yılın ikinci yarısına zayıf performansla başlayan sanayi üretiminin etkisine dikkat çeken uzmanlar, yılın ikinci yarısında büyüme eğiliminin daha da zayıflayacağını vurguluyor. 

Kişi başına düşen gelirde dolar bazında düşüş
Türkiye İstatistik Kurum tarafından açıklanan verilere göre, kişibaşına düşen gelir 1 Ocak'a kıyasla 1.104 TL düzeyinde artış gösterse de, dolar bazında gerileme yaşandı. Kişibaşına düşen gelir 2015 yılının ikinci çeyreğinde 9.309 dolar iken, 2015 yılı sonu itibarıyla 9.261 dolar düzeyindeydi. Söz konusu rakam 2016'nın ikinci çeyeğinde 9.066 dolara geriledi ve son bir senede 300 dolarlık bir kayıp kaydedildi.