Büyüme rakamlarının eksik ayağı: Yatırım

TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerin değerlendiren TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Naslı, rakamlar içinde yatırım payının düşük kaldığını hatırladdı

Büyüme rakamlarının eksik ayağı: Yatırım

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan "büyüme" verilerini değerlendiren TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, 2015'in bütününde yakalanan yüzde 4'lük büyümenin büyük oranda iç tüketimle sağlandığını hatırlattı. Naslı, büyüme için büyük önem taşıyan "yatırım" payının ise çok düşük kaldığını söyledi.

Büyüme rakamlarının zayıf noktası
TÜİK tarafından açıklanan ve 2015 yılı bütününe ilişkin büyüme rakamlarının yüzde 4'lük büyüme düzeyini işaret ettiğini ancak performansın daha çok iç tüketimden kaynaklandığını söyleyen Naslı:

"Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre GSYH, 2015 yılının son çeyreğinde sabit fiyatlarla yüzde 5,7, tümünde ise yüzde 4 artmıştır. Beklenti, artışın yüzde 3,8 olacağı yönündeydi. Büyüme beklentilerin de üzerinde gerçekleşmiştir. Ancak büyümenin dinamikleri de önemli"  ifadelerini kullandı.

 

Büyüme rakamlarının eksik ayağı: Yatırım

 

İç tüketim önemli ancak...
Naslı, iç tüketimin üretim ve büyüme kriterlerini tetikleyen önemli bir unsur olduğunu buna karşın yatırımlar cephesindeki düşüşün, büyüme kalitesine olusuz biçimde yansıdığını da hatırlatarak, Orta Vadeli Programda öngörülen hedefin tutturulduğunu açıkladı. Büyümenin yatırım ayağının  güçlendirilmesi, bunun için de istikrar ve güven atmosferine ihtiyaç duyduğunu söyleyen Naslı:

"Korku ve tedirginlik yaratarak ekonomimize darbe vurmak isteyen terörün tuzağına düşmeyip, üretimi, tüketimi ve yatırımları canlandırıcı önlemleri de hayata geçirirsek 2016 yılında öngörülen yüzde 4,5’lük büyüme hedefine rahatça ulaşabileceğimize, hatta bunun da üzerinde bir performans yakalayabileceğimize inanıyorum."  ifadelerini kullandı.