Çalık Gayrimenkul halka arz edilecek

Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, şirketin yüzde 25-35 oranında hissesini 2013 sonbaharında halka arz etmeyi planladıklarını bildirdi

Çalık Gayrimenkul halka arz edilecek

31 Ocak 2013
İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda (WEF) kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, ”Çalık Gayrimenkul’ü 2013’ün sonbaharında halka arz etmeyi planlıyoruz. Yüzde 25-30 oranında bir hisse arzı yapacağız. Hazırlıklara başladık. Sonbaharda halka arzımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Toplamda 4 milyon dolar civarında portföyleri olduğunu ve yatırımlarını hızla sürdürmek istediklerini dile getiren Yetgin, Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan sahil şeridinde hayata geçirilecek Galataport projesine de değinerek, ”Galataport ihalesiyle yakından ilgileniyoruz. Bu projede yer almak istiyoruz” dedi.

”Tarlabaşı Kentsel Yenileme” projesindeki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Yetgin, Tarlabaşı’nda kamu ve özel sektör ortaklığı ile ilk yenileme projesinin gerçekleştirildiğini belirtti. Yetgin, Beyoğlu Belediyesi önderliğinde hazırlanan projede, Tarlabaşı’nda İstanbul’a yakışır, yaşanabilir ve güvenli bir yaşama merkezinin oluşturulmasını hedeflediklerini ifade etti. ”Tarihi bölgeyi modern bir mimari ile buluşturuyoruz. Şu anda 269 binanın 188’i tescilli durumda. Buranın tarihi dokusunu korumaya büyük önem gösteriyoruz. İstiklal Caddesi’ne paralel yeni bir İstiklal caddesi oluşacak. Alt katlarda kafeler ve restoranlar halkın rahatlıkla kullanımına açık olacak. Paris’teki Lafayette gibi olacak” şeklinde konuştu.

Feyzullah Yetgin, şöyle devam etti: ”Tarlabaşı’ndaki toplam 9 yapı adasında binalar orijinaline sadık kalınarak yenilenmektedir. Proje alanında toplam 492 hissedar bulunmaktadır. 199 hissedar yeni projeden yer almak kaydıyla sözleşme imzaladı. 91 hissedar satış yaparak farklı semtlerden mülk almayı tercih etti. Biz halihazırda inşaat çalışmalarına başladık. Projenin ilk etabı 2016 yılında tamamlanmış olacak. Beş senede bu noktaya geldik ve en zor dönemi bitirdik. Bu bölgede ofislerin metrekare fiyatları yaklaşık 7 bin 500 dolar, konutların da 4 bin-5 bin dolar arasında olacak.”