Çalık Türkmenistan'da elektrik santralleri inşa edecek

Çalık Holding'e bağlı Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ şirketi Türkmenistan'da iki doğalgaz tribünlü elektrik santrali kuracak

Çalık Türkmenistan'da elektrik santralleri inşa edecek

15 Temmuz 2013 / emlakwebtv
Çalık Holding'e bağlı Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ şirketi Türkmenistan'da iki doğalgaz tribünlü elektrik santrali kuracak.
Yıllık 252.2 MegaWatt kapasiteli gaz tribünlü elektrik santrali inşa edilecek

Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un imzaladığı karara göre, Çalık Enerji ilk olarak Ahal vilayetinin Akbuğday ilçesinde yıllık 252.2 MegaWatt kapasiteli gaz tribünlü elektrik santrali inşa edecek. 504.4 MegaWatt kapasiteli diğer santral ise aynı eyaletin Derveze ilçesinde kurulacak.

Şirket, 421 milyon dolara 3 ayrı elektik santrali ihalesini kazanmıştı
Türkmenistan Enerji Bakanlığına Türkmenenergo şirketinin açtığı ihaleyi kazanan Çalık Enerji'nin Ahal eyaletindeki santral Aralık 2014'de Derveze santrali ise Aralık 2015'de tamamlaması planlanıyor. Şirket geçtiğimiz aylarda da toplam 421 milyon dolara 3 ayrı elektik santrali ihalesini kazanmıştı.

Daha önce de Türkmenistan'da 6 elektrik santralı kuran şirket, bu ülkede başka bir dev enerji projesini daha hayata geçiriyor. Çalık Enerji, Aşkabat'a istikrarlı elektrik enerjisi sağlanması ve tüm ülkede bu sektörün modernleştirilmesiyle ilgili projenin ilk aşama ihalesini kazandı.
Söz konusu projenin hayata geçirilme süresi 5 yıl olarak belirlendi. Proje üç aşamada gerçekleştirilecek. İnşaatı planlanan alt istasyonların 60'ının tamamı bir elektrik sisteminde birleştirilecek. Türkmenistan Hükümeti yakın zamanda elektrik ihracatını 5 kat daha artırmayı planlıyor. 2020 yılına kadar sektöre 5 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak.