Çalışanlara göre iş güvenliği önlemleri yetersiz!

Eleman.net tarafından düzenlenen "İş Güvenliği" konulu anket, çalışanların işyerindeki güvenlik önlemlerini yetersiz bulduğunu ortaya koydu

Çalışanlara göre iş güvenliği önlemleri yetersiz!

28 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Soma İlçesinde yaşanan maden faciası sonrasında iş ve işçi güvenliği problemleri ülke gündeminde ilk sıraya oturdu. Bu vesileyle çalışan ve işverenler arasında "İş Güvenliği" konulu bir anket düzenleyen "eleman.net", çalışanların büyük bir çoğunluğunun güvenlik önlemlerini yetersiz bulduğunu ortaya koydu.

Eleman.net’in İş Güvenliği anketine katılan çalışanların yüzde 77’si işyerindeki güvenlik önlemlerini yetersiz bulurken, sadece yüzde 23’ü güvenlik önlemlerinin yeterli seviyede olduğunu belirtti. Araştırma ayrıca katılımcıların yüzde 57'sinin iş yerlerinde meslek/iş kazasıyla bizzat karşılaştığını saptadı

Yüzde 8'in risk analizi itirafı
Toplam 7 bin 360 firma yetkilisi ve 8 bin 920 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen ankete katılan firma yetkililerinden yüzde 8'i "risk" analizi yaptırmadıklarını söyledi. "Firmanızın iş güvenliği uygulamaları kapsamında kaçış planı oluşturuldu mu?" sorusuna ise, firma yetkililerinin yüzde 10'u "Hayır, oluşturulmadı!", yüzde 11'i ise "Bilgim yok!" yanıtını verdi.

Demirci: Güvenlik uygulamaları yetersiz
Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, anket sonuçlarının Türkiye'de iş güvenliği hususunda yeterli adımların atılmamış olduğunu gösterdiğini söyledi. Duyarlar: “Çarpıcı sonuçların elde edildiği anket çalışmasına göre, bugüne kadar çalıştıkları firmalarda iş kazası geçiren ya da böyle bir olaya tanık olan çalışanların oranının yüzde 57 olması, Türkiye’deki iş güvenliği uygulamalarının halen yeterli seviyede bulunmadığı ve bu konuya gerekli önemin verilmediğini gösteriyor” dedi.İş güvenliği konusunda doğru ve yeterli ekipman kullanımının önemine dikkat çeken Özlem Demirci Duyarlar, “Soma’da yaşanan felaket iş güvenliği ve buna bağlı olarak ekipmanların önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Branşı ne olursa olsun, riskli çalışma koşullarına sahip tüm firmaların iş ve işçi güvenliğini sağlayan ekipmanları eksiksiz kullanmaları gerekiyor.” dedi.