Çalışma Bakanlığı 758 inşaatı mühürledi

Ölümlü iş kazalarındaki artış üzerine harekete geçen Çalışma Bakanlığı, Türkiye genelindeki denetimlerde 758 inşaatı mühürlediğini açıkladı

Çalışma Bakanlığı 758 inşaatı mühürledi

Ölümlü iş kazalarındaki artış üzerine harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye genelindeki denetimlerde 758 inşaatı mühürledi. Ülke çapında 542 iş müfettişi ile denetimlerini sıklaştıran bakanlık, kapatılan inşaatlarda iş ve işçi güvenliği tedbirlerine uyulmadığına kanaat getirdi.

Mehmet Tezel açıkladı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, 'işçi ve iş sağlığı, güvenliği' tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle 758 inşaatın mühürlendiğini duyurdu. Tezel iş kazalarının büyük çoğunluğunun maden ve inşaatlarda yaşandığını dile getirerek: 'İş kazalarından kaynaklanan ölümler ise en çok inşaat sektöründe yaşandı. İş kazaları yalnızca denetimle engellenemez. önlenmesi için başta işçi, işveren ve devlet olmak üzere toplumun bütün kesimlerine görev ve sorumluluklar düşmektedir. İşçiler, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uymamanın hayatlarına mal olabileceğini, işveren ise iş kazaları sonucu maddi ve manevi anlamda büyük zararlar görebileceğini bilmelidir. İnsan hayatı her şeyin üzerindedir. Herkes sosyal sorumluluk çerçevesi içerisinde hareket ederek insan hayatına gereken önemi vermelidir.' şeklinde konuştu.

İş teftiş kurulunda kaç kişi çalışıyor
Tezel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nda 957 personelin çalıştığını da belirterek, 100 personalin daha alımı için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Alınan personelin işe hemen başlayamadığını ve 3 senelik bir eğitimden geçirilkdiğini hatırlatarak: 'İnsan hayatını her şeyin önünde tutan, skora bağlı konuşmayan bir kuruluşuz. Bir işçinin ölümü bizim için fevkalade mühim. Teftişlerimiz sürüyor" açıklamasında bulundu.