Çalışmalara ara vermeden ofis dekorasyonu mümkün

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan "sihirli dokunuş" yöntemi ile, ofis faaliyetleri ve çalışma süreci devam ederken dekorasyon ve yenileme çalışmaları tamamlanabiliyor

Çalışmalara ara vermeden ofis dekorasyonu mümkün

Özellikle ABD'de oldukça rağbet göre "Magic Touch"-Sihirli Dokunuş yöntemi Türkiye'de de uygulanmaya başlandı. Sihirli Dokunuş ile ofis ve iş yerlerinde günlerce süren yenilenme ve dekorasyon faaliyetlerinin "iş ve çalışma" sürecini kesintiye uğratan yönüne çözüm üretilmiş oluyor. Office Touching sisteminin en önemli avantajı ise teslim sürelerini minimum düzeye çekmesi. Normal bir mimari hizmetin teslim süresi iki ya da üç haftayı bulurken, Office Touching yönteminde bu süre iki güne düşüyor. 

Sihirli Dokunuş Türkiye'de

Mimarinin yeni trendi olarak tüm dünyada gelişen "touching" evlerin ardından ofislerde de uygulanmaya başlandı. En kısa sürede en düşük maliyetle güçlü dekorasyon çözümlerinin uygulandığı "Touching" ile çalışanlar içindeyken büroların dekorasyonu gerçekleşebiliyor. Bu yöntemi Türkiye'de ilk kez uygulamaya başlayan Yüksek Mimar Emel Balcı, ofislerin çok düşük maliyetlerle yenilendiği yeni bir çalışma atmosferinin oluştuğunu söyledi.  Office Touching yöntemini Türkiye'ye getiren isim olan Balcı, çalışanlarının çalışma ortamlarının konfor ve fonksiyonelliğini dikkat aldığını belirterek: "Ofis çalışanlarının psikolojisine mimari ve iç mimarı planın önemli bir etkisi bulunuyor. Çünkü kasvetli ve kalabalık bir ortamı olan, ışık planı düzgün yapılmamış ve çalışanların grup çalışmasını engelleyen mimari ve iç mimari planları çalışanların psikolojisi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.  Çalışanların motivasyonunu bozacak tipte bir planlama varsa çalışanların verimlerinin düştüğünü görüyoruz. Örneğin; Kullanılan kumaş türüne bağlı olarak perde ve halının da sıcaklık değerini tutma ve ses emici nitelikleri var. Ofislerde yüksek sesin olması ofis çalışanlarının direkt olarak etkiliyor..." şeklinde konuştu. 

Çalışanların ofislerine bağlılığını etkileyen faktörler

Yapılan araştırmalar, ofislerin değişen renkler ve tasarımının çalışanların ofislerine bağlılığını etkilediğini gösterirken ışık ve iklimlendirme yöntemlerinin de doğru şekilde kullanılabilmesinin çalışan sağlığı üzerinde önemli bir roy oynadığına dikkat çekiyor. Yüksek Mimar Emel Balcı, ofislerde çalışanları etkileyen bir diğer ayrıntının ışık türü ve konumu oludğunu da vurgulayarak, kullanılan ışık dipiin çalışan sağlığı üzerinde etkili olduğunu belirterek: "Ayrıca kullanılan ışık tipinin doğru seçilmiş olması ofisinizin ambiyansını etkilediği gibi, çalışma esnasında iş veriminin artmasına da yardımcı oluyor. Bazı iklimlendirme yöntemleri yapay bir hava yayıyor. İnsan bünyesi doğal hava alması gerekirken, yapay havalandırma ile çeşitli enfeksiyonlar hava yoluyla vücudumuza girebiliyor” yorumunda bulundu.