Cam sektörünü sarsan grev

Cam İşverenleri Sendikası ile Kristal-İş arasında anlaşmaya varılamaması üzerine Şişecam ortaklıklarında çalışan işçiler greve başladı

Cam sektörünü sarsan grev

20 Haziran 2014/Emlakwebtv
Şişecam'a ait 10 cam fabrikasında, 24. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Kristal-İş Sendikasının 28 Mayıs'ta almış olduğu grev kararı 20 Haziran itibariyle başladı. Ücret zammı, düşük ücretli çalışanlar için talep edilen iyileştirme zammı, işe giriş ücreti ve parasal haklar üzerinde bir anlaşma sağlanamadığını açıklayan Kristal İş sendikası, Grev uygulamasının, Şişecam'a ait 6 şirkete bağlı 10 işyerinde çalışan 5800 cam işçisini kapsadığını belirtti.

Yayınladığı bir açıklama ile söz konusu grevin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan cam sektörünün verimlilik ve sürekliliğini aksatacağına değinen Şişecam, çalışanlarının refah seviyesini yükseltme yolunda azami gayret gösterildiğini iddia etti. Açıklamasında işçi ücretlerinin en yüksek olduğu sektörün Cam işkolu olduğuna değinen Şişecam, söz konusu grevin 5 bin 561 mavi yakalı çalışanı ilgilendirdiğini söyledi. Açıklamasında, işçilere enflasyonun çok üzerinde ücret artış oranları teklif ettiklerini söyleyen Şişecam: "  2014 yılı başından itibaren geçerli olacak şekilde ücretlerde ilk yıl için, 2013 yılsonu enflasyon rakamının 4,39 puan üzerinde ortalama yüzde 11,79 oranında artış öneren Topluluğumuzun tüm bu yapıcı yaklaşımlarına karşın Kristal İş Sendikası ortalama yüzde 23,12 oranında artış talebinde ısrar ederek grev kararını uygulamaya koyacağını açıklamıştır." ifadelerine yer verdi.