Çamlıca Cami’si için 5 proje

Çamlıca’da Başbakan’ın isteğiyle yapılacak caminin çalışmaları hız kazandı. Çamlıca'ya cami için 5 mimarın proje hazırladığını söyledi.

Çamlıca Cami’si için 5 proje

17 Temmuz 2012

Avrupa ve Asya kıtasından görülmesi planlanan Çamlıca Camii projesi hızlandırıldı. Kahramanmaraş'taki Abdülhamit Han Camii'ni yapan mimar Hacı Mehmet Güner'in ardından 4 ayrı mimar ekibi daha çalışmalara başladı.
Vatan gazetesinin haberine göre, modern dönemin mimari özelliklerini taşıyacak olan cami için her ekip ayrı proje hazırlayacak.
Bu projeler ramazandan sonra akademisyen ve din otoriteleri tarafından oluşturulacak özel bir komisyona sunulacak. Komisyondan hangi proje onay alırsa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da oluruyla o caminin yapımına başlanacak.
Cami çalışmalarını yakından takip eden Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yapılacak olan caminin taklit değil, özgün olmasına çok özen gösterdiklerini söyledi.
Kara, "Çamlıca özgün bir yer. Bu özgünlükte, kimseyle yarışmamalı. Ama kendi dönemimize ait bir mimari tarzımız, kendi dönemimizin bir damgası olsun istiyoruz. Yani 2000'li yıllarda Sünni İslam'ın tarifinin olduğu bir cami" dedi.

Murat Ülker’de bağışçı
Projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğünü ama camiyi TOKİ'nin yapmayacağını da kaydeden Kara, "Cami, için dernek kurulacak. Derneği, hayırseverler kuracak. Diğer camilerde olduğu gibi bağışçıları olacak. Bağışçılar arasında Murat Ülker, Mehmet Torun, Abdullah Tivnikli gibi isimler var" şeklinde konuştu.