Çamlıca Cami'sinde birinci bulunamadı

Çamlıca Tepesine inşa edilecek caminin tasarlanması için açılan yarışmada 300 bin TL para ödüllü birincilik boş kaldı

Çamlıca Cami'sinde birinci bulunamadı

15 Kasım 2012 / emlakwebtv
Çamlıca Tepesine cami inşa edileceği  söylendikten sonra merakla 23 Temmuz 2012 tarihinde açılan cami projesi yarışmasının sonuçlarının bekler olduk.  Yarışmada İstanbul'un silüetine ve kent dokusuna uygun, Osmanlı Türk Mimari üslubunu yansıtacak, İstanbul'un sembollerinden biri olacak cami projesi tasarlanması istenmişti.

Uygun proje bulunamadı
Yarışmaya 62 proje katıldı. Son toplantısını Kasım ayı başında yapan jüri, Çamlıca tepesine inşa edilecek ve yarışma şartnamesine uygun proje bulamadı. 300 bin TL para ödüllü olan birincilik koltuğu jüri tarafından boş bırakılırken, ikinciliğe ve üçüncülüğe layık görülen projelere toplam 225 bin TL, 5 adet mansiyon ödülüne ise 25'er bin TL layık görüldü.

"İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği" tarafından düzenlenen yarışmanın sonuçları jüri tarafından derneğe iletildi. Derneğin yönetim kurulunu toplaması ve yarışma jürisinin tavsiyelerini de göz önünde tutarak bir karar vermesi bekleniyor. Derneğin istediği projeyi yaptırma hakkı kendinde saklı. Yarışma sonuçları ve jüri görüşleri ise tavsiye niteliği taşıyor. Uygulamasına karar verilen projenin sahibinden ise yarışmaya katılım şartnamesi gereği müellif yani eser sahipli haklarından vazgeçmesi isteniyor. Yine uygulanmasına karar verilen projede Mimarlar Odası'nın belirlediği asgari ücret tarifesi üzerinden yüzde 40 indirim şart koşuluyor. Seçilecek proje derneğe yapılacak bağışlarla inşa edilecek.

Jüri üyeleri
Mehmet Ali Kahraman (Jüri Başkanı)
Ayşe Çalkan (Mimar)
Prof. Dr. Suphi Saatçi (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Rektör Yardımcısı)
Mehmet Erdal (Y. Mimar)
Hicran Çakmak (Mimar)
Doç. Dr. Arzu Kocabaş Diren (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)