Çamlıca Camii'nin kaba inşaatı bitiyor

Tamamlandığında İstanbul'un en büyük camilerinden biri olacak Çamlıca camiinin kaba inşaatının yüzde 70'lik kısmının tamamlandığı açıklandı

Çamlıca Camii'nin kaba inşaatı bitiyor

Çamlıca Camii'nin kaba inşaatında sona yaklaşıldı. Camide çalışmalar tüm hızıyla sürerken bir numaralı minare olarak adlandırılan kuzey minaresinin boyunun da 30 metreyi aştığı görüldü.

2016 Kadir Gecesi'nde hazır
Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, 6 Ağustos 2013 tarihinde başlayan ve aralıksız olarak çalışmaları süren caminin,  2016 yılının Kadir Gecesi'ne yetiştirilmesi planlanıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük Camii Projesi olacak olan Çamlıca'da 50 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek. 6 minarenin yanında, sosyal alanlarıyla da dikkat çeken projenin içinde 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk-İslam eserleri müzesi ile 3 bin 500 metkerakelik de sanat galerisi ve kütüphaneler yer alacak.

Çamlıca Camii inşaatında sona yaklaşılıyor

Özel beton ve demir kullanılıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda çalışmaları devam eden Çamlıca Camiinde özel beton ve demir kullanılıyor. Bakanlık, hafriyat çalışmalarının yüzde 97.55 orannda tamamlandığı cami, C50 durabet betonu ve B500C demiri ile inşa ediliyor Cumhuriyet döneminde yapılan en büyük camii olan Çamlıca Camii inşaatı 4 blokta devam ediyor. Türkiye'nin ve İstanbul'un yeni kültür mirası olacak Çamlıca Caminden 772 Bin 600 m³ hafriyat çıkarıldı, bunun 682 Bin m³'ü saha dışına, 90 Bin 600 m³ ü saha içine taşındı.

29 Bin 295 m²'lik temel oturum alanı bulunan Çamlıca Camii A,B,C ve D olmak üzere dört ana bölümden oluşuyor. 4 Ana bloktan biri olan A blok 9 Bin 245 m²'lik alandan oluşuyor. A blok da minare temelleri kazısı, izolasyon, kaba yapı işleri hafriyat işleri, temel grobeton işleri devam etmektedir. 8 Bin 40 m² alana sahip B blok da caminin avlusu yer alıyor. Avlu revaklar ve atölyelerin döşeme ve kolonların kaba yapım işleri devam etmekte olup, B blok toprak perdesi su izolasyonu ve toprak perdesi koruma duvarı işleri devam etmektedir. 5.874 m²'lik C Blokta kaba yapı imalatları tamamlandı. Perde izolasyon koruma duvarı ve geri dolgu işleri ise devam ediyor.