Çamlıca Camii'ne yolcu taşıyacak proje iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, yapımında son aşamaya gelinen Çamlıca Camii'ne yolcu taşıyacak Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca Teleferik hattını iptal etti.

Çamlıca Camii'ne yolcu taşıyacak proje iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem verdiği Çamlıca Camii'ne ulaşımın en önemli ayağı olarak kabul edilen Teleferik Projesi'ni iptal etti. Hat, Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade ve Çamlıca güzergahında hizmet verecekti.

Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik projesi iptal
Açıklandığı ilk andan itibaren itirazlara neden olan ve hayata geçirilebilirliği hususunda tartışmalara yol aça Çamlıca-Mecidiyeköy Teleferik hattı projesi iptal edildi.  İptal kararı 21 Temmuz'da gerçekleştirilen İBB Meclis toplatısında alındı. İBB'nin 2016 bütçe programına da giren projenin iptal gerekçesi ise, söz konusu güzergah üzerinde farklı ulaşım projeleri üzerinde çalışılması olarak sunuldu.  Proje iptalinin kamu yararı taşıdığı görüşü, CHP ve AKP'li üyelerin ortak oylarıyla karara yansıdı

Kamu kaynakları boşa mı harcandı?
Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'ye açıklamalarda bulunan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, projeyle ilgili olarak seçim döneminde vatandaşlardan oy toplandığını hatırlatarak:

"Projenin hayata geçirilemez olduğunu dile getirdik. Seçim döneminde vatandaşlardan bu proje için oy isteyen İBB ise bu projeye kaynak aktarmayı sürdürdü. Şimdi ise kamu zarara uğratılmış oldu. " şeklinde konuştu.