Çamlıca'ya bu cami yapılacak

Çamlıca'ya yapılacak cami projesine karar verildi. 7 minareli caminin mimari projesi Mimar Bahar mızrak ve Mimar Hayriye Gül Toru'ya ait

Çamlıca'ya bu cami yapılacak

19 Kasım 2012 / emlakwebtv
Çamlıca'ya inşa edilecek cami projesinde karar verildi. Çamlıca'ya yapılacak caminin dış avlusunun ortasına yapılacak sekizgen şeklindeki 'zaman minaresi'nde bir saat yer alacak. İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen yarışmada, Mimar Bahar Mızrak ile Mimar Hayriye Gül Totu'nun birlikte hazırladıkları projenin uygulanmasına karar verildi.

Türkiye'de Sultanahmet Camisi'nin yanı sıra Mersin'deki Muğdat Camisi ve Adana'daki Sabancı Merkez Camisi'nde 6 minare bulunduğunu hatırlatan Mimar Bahar Mızrak, "Bizim camimiz 6 değil, 7 minareli" açıklamasında bulundu.

Mızrak, "7'nci minare dış avlunun ortasındaki zaman minaresi. Sekizgen şeklindeki bu zaman minaresinin üzerinde saat bulunacak, şerefesi de olacak. Tasarladığımız cami büyük, bu nedenle 7 minareli yaptık. Geçmişi geçmek, geçmişi göz ardı etmek gibi bir düşüncemiz asla olmadı'' dedi.

Malazgirt Zaferi'ni simgeliyor
Projesini çizdikleri caminin, yerden 72.5 metre yüksekliğe sahip kubbesiyle İstanbul'da yaşayan 72.5 milleti, 107.1 metrelik minare uzunluğunun ise Malazgirt Zaferi'ni simgelediğini, kubbe çapının da İstanbul'u simgelemesi adına 34 metre olduğunu belirten Mızrak, hazırladıkları projenin bir ön çalışma olduğunu, detayların daha sonra ortaya çıkacağını söyledi.

Mızrak, projenin çizimini 35-36 günde tamamladıklarını, daha önce üzerinde ciddi olarak çalıştıkları birkaç cami projesi olduğunu da ifade etti.

Mimar Sinan taklidi değil
Mimar Bahar Mızrak, projeyi şu sözlerle anlattı: "Eserimizin bir Mimar Sinan taklidi olduğunu düşünüyorlar ama bu bir taklit değildir. Bu bir tarzdır. Yarışmanın şartnamesinde de Türk-İslam çizgilerini taşıyan bir cami projesi öngörülüyordu, biz de o şekilde tasarladık. Benim için de Hayriye Gül Totu için de cami denince tarz klasik cami tarzıdır.
Bir şaire 'niye kahramanlık şiirleri yazıyorsunuz' diyemeyeceğiniz gibi bizim mesleğimizde de aynı şey geçerlidir. Mühendislikte iki kere iki dört eder ama mimarlık için bunu söyleyemezsiniz. Sanatta ve tasarımda sınır yok. Dolayısıyla kimileri çağdaş ve modern tarzı benimsiyordur, bizim kabul ettiğimiz tarz Türk-İslam tarzıdır."

Konya Selçuk Mimarlık Fakültesi'nden mezun Hayriye Gül Totu ile üç yıldır Turkuaz Mimarlık'ta ortak olarak çalışan Mızrak, Lefke Avrupa Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu.