Çamlıca'ya 365 metre yüksekliğinde kule

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Çamlıca'daki anten ve kule kirliliğine son verecek Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin 365 metre yüksekliğe ulaşacağını açıkladı. Kule 2017 yılı Haziran ayında hizmete açılacak

Çamlıca'ya 365 metre yüksekliğinde kule

Çevre ve Şehircilik Bakanı Ahmet Arslan, Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin inşaatına başlandığını duyurdu. Kule'nin inşaat alanını ziyaret eden Arslan toplamda 170 milyon TL'ye mal olacak projenin İstanbul'un silüetine değer katacağını söyledi.

İstanbul silüetine değer katacak 365 metrelik kule
Çamlıca'da hayata geçirilecek kulenin düzenlenen bir yarışma ile belirlendiğini ve Çamlıca Camii ile birlikte Anadolu Yakası'nın silüetini değiştirecek bir eser olacağı bilgisini veren Arslan: "Buraya yılda 4.5 milyon turist bekliyoruz." dedi. 

Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi nedir?
- İnşaat çalışmalarına başlanan Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi, bölgede yoğunlaşan ve görüntü kirliliğine neden olan anten ve anten kulelerinin kaldırılarak tek bir noktada toplanması amacıyla geliştirildi.

- Toplamda 170 milyon TL'ye mal olacak proje, Sarıdağlar İnşaat tarafından hayata geçiriliyor.

- Küçük Çamlıca Tv-Radyo Kulesi, 53 kattan meydana gelecek ve betonarme olarak inşa edilecek. Kulenin yüksekliği 220 metre olacak. Her katın yüksekliği ise 4.5 metre olarak tasarlandı. Kulenin üzerine yerleştirilecek 165 metre uzunluğundaki Anten ile birlikte Kule, 365 metre yüksekliğe ulaşacak. 

- Bu anten, dağınık halde bulunan antenlerin tek bir noktada toplanarak hizmet vermesine olanak tanıyacak. 

- Kulenin kimi katlarında restoranlar ve seyir tesarları bulunacak. Bunlardan bazıları dönme hareketi ile ziyaretçilerine İstanbul'u yüksekten seyredebilme olanağı sunacak.