Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı

Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı Otoyol, TEM Otoyolu Kınalı Kavşağı'ndan başlayarak Tekirdağ'dan geçip Kilitbahir'den Çanakkale Boğazı'na ulaşacak

Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı

Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı detaylarından bahsetmeden önce, Çanakkale Boğaz Köprüsü özelliklerine bakalım. Marmara Bölgesi’nin 4. Köprüsü, Çanakkale’nin ise ilk köprüsü olma özelliğini taşıyan Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı da oldukça merak ediliyor. Akashio Köprüsü'nün en uzun asma köprü rekorunu elinden alması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği bir köprü şeklinde tasarlanıyor.

İhale, revize edilmiş versiyonu ile 2015 yılı içinde Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek. Ege Bölgesi'ni doğrudan Kapıkule sınır kapısına bağlayacak olan otoban planına da yer veren Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün İstanbul Boğazı trafiğinin yükünü de alması düşünülüyor.

Çanakkale Boğaz Köprüsü Özellikleri
Konum: Gelibolu, Lapseki
Ayak sayısı: 2
Uzunluk: 3.623 metre
Genişlik: 3+3 şerit
En geniş açıklık: 2.023 metre
Başlangıç tarihi: 2016
Kullanım: Lastik tekerlekli araç, tren

Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı
Deniz üzerindeki bölümü bin 400 metre olması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı Sarıçay-Kilitbahir olarak veriliyor. toplam uzunluğu 433 kilometre olan Çanakkale Boğaz Köprüsü Güzergahı Otoyol, TEM Otoyolu Kınalı Kavşağı'ndan başlayarak Tekirdağ'dan geçip Kilitbahir'den Çanakkale Boğazı'na ulaşacak.