Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde son durum

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde neler oluyor? Köprüde son durum için haberimizi okuyun.

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde son durum

Çanakkale’de Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkisi ile Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkisi arasında tasarlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde son durum ne?

Tamamlandığında dünyanın en uzun köprüsü olacak Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde fizibilite çalışmaları devam ediyor. Hali hazırda hem denizde hem de karada zemin etüdü çalışmaları yürütülmekte.

Çanakkale Boğaz Köprüsü rekor kıracak

Çanakkale’de inşaatına başlanan köprünün yapım aşamasıyla ilgili bilgi veren Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, “Yetkililerden deniz seviyesinden 150-200 metre aşağıya inileceğini öğrendik. Şu an hem denizde, hem de karada zemin etüdü çalışması yapılıyor. Köprü ayakları için yapılan ilk çalışma şu an zemin etüdü. Köprünün yapılacağı boğazın genişliği 3 bin 600 metre, 800’er metre de kara tarafından içeriye girilecek. 3 bin 23 metre de asma bölümü olacak. Milletvekillerimiz konuyu yakından takip ediyor ve bizi bilgilendiriyorlar” dedi.

Şu an dünyanın en uzun köprüsü Hyogo’daki Akashi Boğaz Köprüsü. Çanakkale Boğaz Köprüsü inşaatının tamamlanmasıyla birlikte bu köprüyü geçerek, ünvanını elinden alacak.