Çanakkale Köprüsü Arapları bölgeye çekti

Çanakkale Köprüsü projesi, Arap yatırımcıların bölgeye yönelmesine yol açtı. Bugün dek bölgeye 100 milyon TL tutarında arazi yatırımı yapan yabancı yatırımcıların yüzde 70'ini Araplar oluşturdu.

Çanakkale Köprüsü Arapları bölgeye çekti

Çanakkale Köprüsü projesi, özel sermayenin bölgeye yönelik alımlarının hızlanmasına yol açtı. Köprü vesilesiyle özellikle yabancı yatırımcının alımları bu zamana dek 100 milyon TL'yi buldu. Yabancı yatırımcılar içinde Arapların payı ise yüzde70'leri aştı.

Son bir yılda Arap ilgisi yükseldi

Bölgeye yönelik Arap yatırımcı ilgisinin özellikle son bir yıl içinde hatırı sayılır bir biçimde yükseldiğini söyleyen Gayrimenkul Geliştirme Yönetim kurulu Başkanı Onur Öngün, bugüne dek bölgeden en yüksek arazi alımını Arapların yaptığını söyledi.

Yüzde 70 Araplar

Öngün, yapılan alımların yüzde 70'lik kısmının Araplar tarafından yapıldığını belirterek:

"Geri kalan yüzde 30'luk oran içinde Avrupa ülkelerinin de payı bulunuyor. Araplar, kültür kardeşliği nedeniyle yatırımlarını Türkiye'ye kaydırıyor. Avrupalılar ise ülkemizde gayrimenkulün doygunluğa henüz ulaşmaması ve kendi ülkelerine kıyasla kazançlı bir yatırım olması neeniyle buraya yöneliyor..." ifadelerini kullandı. Arapların Türkiye'yi seçmesinin bir diğer nedeninin de 3 saatlik ulaşım mesafesi bulunduğunu söyleyen Öngün: "Önümüzde süreçte bölgede değer artışının diğer bölgelerin üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz..." şeklinde konuştu.