Çanakkale Köprüsü'ne Japonlar talip

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybetçi, yapımına 2015 yılında başlanacak olan Çanakkale Köprüsü için Japon firmaların talep gösterdiğini açıkladı

Çanakkale Köprüsü'ne Japonlar talip

Japonya-Türkiye İş Forumu'na katılmak için Japonya'nın Başkenti Tokyo'ya giden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 2015 yılında yapımına başlanacak olan Çanakkale Köprüsü için Japonların istekli olduğunu açıkladı. Zeybekçi: 'Japonlar’ın bu projeyi kaptırmamak için büyük istek içinde olacaklarını biliyorum' dedi.

Japonlar projelerimize talip
Tokyo'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekçi, Japon firmaların Türkiye'nen dev projelerine talep gösterdiğini belirterek: ''Körfez Geçiş Projesi, Tüp Geçit Projeleri, 3. köprü. Şimdi de Çanakkale Boğaz Köprüsü’ne ilgileri yoğun şekilde devam ediyor. 2015 yılında Çanakkale Köprüsü’nün yapımına başlanması hedefleniyor.Dünyanın en uzun asma köprüsü Japonya’da. Çanakkale Köprüsü o Japon köprüsünü de geçen bir köprü olacak. İnşallah bunu da Türk ve Japon işbirliğiyle yapacağız. Japonya ile görüşmeler devam ediyor şu anda. Talepleri var, çözüm önerilerini de ortaya koydular.' şeklinde konuştu.

İstanbul'un yükü hafifleyecek
Çanakkale Köprüsü'nün tamamlanmasının ardından hem İstanbul'un üzerindeki trafik yükünün hafifleyeceğini hem de Anadolu'nun Avrupa ile olan bağlantısının İstanbulsuz yapılabilir bir hale geleceğini söyleyen Zeybekçi: 'Elbette tek alternatif Japon firmaları değil. Ben yalnızca Japonların bu alanda Türkiye'eki o projeyi kaptırmamak için büyük bir istek içinde olacaklarını biliyorum.' dedi.