Çanakkale Köprüsü ve gayrimenkul fiyatlarına etkisinde son durum

Çanakkale'de son bir yılda arsa fiyatları yüzde 23 oranında yükseldi. Köprünün tamamlanmasıyla birlikte bölgenin değer kazanma eğiliminin sürmesi bekleniyor

Çanakkale Köprüsü ve gayrimenkul fiyatlarına etkisinde son durum

Temelleri Cumartesi günü atılan 1915 Çanakkale Köprüsü, bölgede arsa fiyatlarının son bir yılda yüzde 23 oranında yükselmesine neden oldu. Uzmanlar değerlenme eğiliminin, Köprü'nün tamamlanma süreci boyunca devam edeceğini belirtiyor.

Bölgede metrekare fiyat aralığı

Son dönemde yaşanan fiyat artışıyla birlikte:

- Lapseki, Gelibolu, Sütlüce bölgelerinde yer alan 100 metrekarelik arsa fiyatı: 152 bin 481 TL ile 254 bin 135 TL arasında değişiyor. 

- Konut fiyatlarında metrekare bazında 2 bin 47 TL aralığına ulaşıldı. 100 metrekarelik bir dairenin satış fiyatı 210-240 bin TL aralığında

- Bölgede konut kiraları ise metrekare bazında 500 TL ile 1.100 TL arasında değişirken, ticari alanların kira fiyatları büyüklüğü ve konumuna göre 1.000 TL ile 8 bin 500 TL arasında seyrediyor.  

Son bir yılda yüzde 23 oranında değerlenme saptandı

İstanbul'dan sonra Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayacak ilk köprü olma özelliğini taşıyacak Çanakkale Köprüsü yakın bölgelerdeki taşınmaz fiyatları üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturduğu açıklandı. ERA Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Çanakkale bölgesinde son 1 yılda arsa fiyatlarının yüzde 23 oranında değer kazandığını söyledi.

Bölge daha da değerlenecek

Mega projeyle birlikte bölgenin gayrimenkul yatırımcıları açısından büyük önem kazandığını ve yapım süreciyle birlikte bölgenin değer katsayısının daha da yükseleceğini vurgulayan Atalay:

"Köprü projesinin gündeme geldiği ilk günde bu güne bölge yatırımcıların dikkatini çekiyor. Arsa taleplerinde ise ciddi bir artış kaydedildi. Arsa fiyatları şimdiden yüzde 23 oranında arttı. Çanakkale bölgesinin ilk, Marmara’nın 5’inci asma köprüsü olan ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün faaliyete geçmesi ve bağlantı yolarının tamamlanması ile mesafeler kısalacak. Köprü ile ulaşımın kolay olması bölgede turizm ve ticaretin gelişmesine ciddi anlamda katkı sağlayacak..." ifadelerini kullandı.