Çanakkale Köprüsü hedeflerinde sapma yok

Asya ve Avrupa kıtalarını denizin üstünden dördüncü tez buluşturacak Çanakkale Köprüsü'nün kulelerin oturacağı zeminde kazıklar çakılmaya başlandı. Bakan Ahmet Arslan, 18 Mart 2022'de köprünün hizmete açılacağını söyledi

Çanakkale Köprüsü hedeflerinde sapma yok

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mega yatırımın kulalarının oturacağı zeminde kazık çakma işlemlerinin başladığını söyleyen Bakan Ahmet Arslan: "Hedeflenen tarihde hizmete açılacak." dedi. 

18 Mart 2019'da silüeti belirecek

1915 Çanakkale Köprüsü'nün silüetinin 18 Mart 2019 tarihinde belireceğini vurgulayan Ahmet Arslan: "Çalışmalarımız oldukça iyi gidiyor. 18 Mart 2019 tarihinde Çanakkale Köprüsü'nün silüeti ortaya çıkacak. 18 Mart 2022 tarihinde ise 1915 Çanakkale Köprüsü hizmete girmiş olacak." dedi. 

İlk beton töreni yapıldı

Tamamlandığında iki kula arasındaki 2 bin metrenin üstündeki açıklığıyla dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını alacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule temel betonu, Çanakkale Zaferi'nın yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Asya ve Avrupa kıtalarını 4'üncü kez buluşturacak olan mega yatırım, Cumhuriyetin kuruluşunun 100'üncü yıldönümü olan 2023 yılında tamamlanacak." ifadelerini kullandı. 

18 Mart 2018'den 29 Ekim 2023'e

Yap İşlet Devret modeli ile 2017 yılında ihalesi gerçekleştirilen Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi tarafından sunulan 16 yıl 2 Ay ve 12 günlük işletme süresiyle inşası gerçekleştirilecek 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayaklarında yer alan kule temel beton Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törende ayrıca, Asya Yakası kule ayaklarının yerleştirileceği deniz tabanındaki ilk kazığın da çakılma işlemleri tamamlandı. 

Çanakkale'ye bir gerdanlık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın katıldığı törende Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi konsorsiyumu adına söz alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çanakkale'ye bir gerdanlık istediğini hatırlatarak: "Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Çanakkale’ye bir gerdanlık kalsın’ demiştiniz, işte bu gerdanlıkla kıtalar bir kez daha birleşecek. Asya ve Avrupa denizin üstünden dördüncü kez toplamda ise yedinci kez birbirine kavuşmuş olacak. Millet olarak gururla, iftiharla sahip olacağımız asırla boyu göğsümüzü kabartacak dünyanın uzun açıklıklı asma köprüsü unvanıyla bir hayali daha gerçekleştireceğiz." dedi. Özdemir, Cuma günü itibarıyla projenin finansmanının tamamlandığını da belirterek: "Daelim-Limak- SK-Yapı Merkezi adına ortaklığımıza duyduğunuz güvenden dolayı çok teşekkür ederiz. Bu hayalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyoruz." dedi

Finansmanı yüzde 70'i yabancı bankalardan

Diğer taraftan 1915 Çanakkale Köprüsü için ihtiyaç duyulan finansman anlaşmaları 16 Mart 2018 tarihi itibarıyla yerli ve yabancı finans kuruluşlarından tamamlanmıştı. 2.265 milyar EURO'luk kredinin  yüzde 70'lik kısmı  yabancı bankalardan sağlandı. Marmara Bölgesi'nın 5'inci asma köprüsü olarak faaliyet gösterecek olan Çanakkale Köprüsü Lapseki Şekeryada ve Gelibolu Sütlüce mevkileri arasında hizmet verecek. 

Çanakkale Köprüsü ve Otoyol Projesi

Tamamlandığında Avrupa'dan Asya kıtasında geçişte İstanbul'a alternatif bir köprü geçiş sisteminin oluşturulacağı 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Toplam uzunluğu 88 kilometre olacak yol ve 13 kilometrelik bağlantı yolu da dahil toplam 101 kilometre olarak inşa edilecek mega yatırımın tasarım çalışmaları da devam ediyor.