Çanakkale Köprüsü'nü kim yapacak?

Çanakkale Boğazı üzerine inşa edilecek Çanakkale 1915 Köprüsü'nün inşaat ihalesi yaklaşıyor. İhaleye en az 5 farklı ülkeden önemli firmaların katılımı bekleniyor

Çanakkale Köprüsü'nü kim yapacak?

Marmara bölgesini ring konseptiyle birleştirecek otoyol ağının en önemli etabı olarak tanımlanan Çanakkale 1915 Köprüsü'nün yapım işi ihalesi için geri sayım başladı. 18 Mart'ta temelleri atılması hedeflenen mega projeye yabancı ülkelerden inşaat firmalarının büyük ilgi gösterdiği belirtiliyor. Medyaya yansıyan haberlere göre en az 5 farklı ülkeden önemli inşaat firmalarının ihaleye katılımı bekleniyor. 

Çanakkale 1915 Köprüsü inşaat işi ihalesi 26 Ocak'ta
İstanbul dışında inşa edilecek Türkiye'nin ilk boğaz geçiş köprüsü Çanakkale 1915te ihale süreci çok yakında başlayacak. İhaleyle ilgili olarak yetkili makamlardan herhangi bir açıklama yapılmıyor. Ancak 26 Ocak'ta yapılacak ihaleye Uzak Doğu ülkeleri başta olmak üzere farklı ülkelerden inşaat firmalarının talip olması bekleniyor. İsmi geçen ülkeler arasında Güney Kore, Japonya ve Çin'in yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri ve İtalya'dan firmaların katılım göstereceği tahmin ediliyor. 

Hangi firmaların ismi geçiyor
Medyada yer alan haberlere göre ihaleye Japonya'nın en büyük şirketlerinden biri olan Itochu ve yine Japon sanayiinin özellikle çelik köprü ve ağır sanayi alanlarında faaliyet gösteren IHI Corporation'un katılımı bekleniyor. Diğer taraftan Hyundai'nin de katılımı bekleniyor. Türkiye'den İçtaş ve Kalyon İnşaat'ın da İtalyan Astaldi ile birlikte bir teklif sunmaya hazırlandığı kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor. Bir diğer katılımcı ise Cengiz-Kolin İnşaat ile Çinli İnşaat Devi Sichuan Roan anda Bridge Co iş ortaklığı olacak. 

İhalede ismi geçen diğer firmalar
İhale için ismi geçen diğer şirketler ise şöyle:

- Birleşik Arap Emirliklerinden: SK Mühendislik ve İNşaat Şirketi
- Güney Kore: Dailem Indüstrial Co
- Türkiye: Limak ve Yapı Merkezi