Çanakkale Köprüsü'nün temelleri 18 Mart'ta atılacak

Gelibolu-Lapseki arasında inşa edilecek Çanakkale Köprüsü'nün temelleri 18 Mart tarihinde atılacak

Çanakkale Köprüsü'nün temelleri 18 Mart'ta atılacak

Avrupa'dan gelen bir yolcunun Anadolu ve Ege'ye geçişinde İstanbul'un trafik yükünü önemli oranda hafifletmesi beklenen Çanakkale Köprüsü'nün temelleri 18 Mart tarihinde atılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gelibolu-Lapseki arasında uzanacak köprünün bağlantı yolları için de ayrıca ihaleye çıkılacağını açıkladı. 

Marmara'ya bir mega köprü daha
Yaptığı açıklamada 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımına büyük bir önem verdiklerini ve projeye ilişkin tüm süreçlere hız verdiklerini hatırlatarak: "Bu sene içinde ihaleye çıkmayı planlıyoruz. İlk kazmayı ise 18 Mart 2017'de vuracağız..." şeklinde konuştu.

Bağlantı yolları için de ihaleye çıkılıyor
Bakan Arslan, Kınalı'dan Savaştepe'ye uzanacak Çanakkale Köprüsü bağlantı yolunun ilk etabı olarak nitelenen Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak 100 kilometrelik kısım için da ayrıca ihaleye çıkılacağını belirtti. Projenin bütününün Yap İşlet Devret modeliyle yapılacağını ve bunun için Yüksek Planlama Kurulu kararı alındığını da hatırlatan Arslan:

"Otoyolun tamamının yapım süresi 5 yıl olarak belirlendi. Projenin kalbi olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımını da 18 Mart 2017 tarihinde başlatacağız..." şeklinde konuştu.