Çanakkale Otoyol projesi ve güzergahı son durum bilgileri burada!

Çanakkale Otoyol projesi ve güzergahı son durumu nedir? Yanıtı öğrenmek için tıklayın.

Çanakkale Otoyol projesi ve güzergahı son durum bilgileri burada!

9 milyon 843 bin liralık yatırım değerine sahip Çanakkale Otoyol projesi ve güzergahı son durum bilgileri aşağıda yer alıyor.  

3 gidiş 3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak Çanakkale Otoyol projesi için halkın görüşüne gidiliyor. Halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 26 Mayıs 2015 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek. Projeyi incelemek isteyenlerin Bakanlık Merkezinde veya İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında bakanlığa veya valiliğe görüşlerini bildirebilecek.

2020 yılında açılması planlanan Çanakkale Otoyolu güzergahı ise şöyle olacak;

Kınalı – Çanakkale – Balıkesir Otoyolu koridoru, mevcut O-3 (TEM) İstanbul – Edirne Otoyolu’nun Kınalı-1 Kavşağı bölgesinden başlıyor. Daha sonra, Marmara Ereğlisi ve Çorlu yerleşmelerinin arasından geçerek batıya doğru ilerleyen koridor, Tekirdağ il merkezinin kuzeyinden devam ediyor. Malkara yerleşmesinin güneyinden, Şarköy yerleşmesinin ise kuzeyinden geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe yerleşmesinin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na ulaşıyor.

Gelibolu yerleşmesinin kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Sütlüce-Şekerkaya mevkileri arasında planlanan Çanakkale Boğazı Köprüsü’ne ulaşıyor. Boğaz köprüsünden sonra güzergâh Lapseki yerleşmesinin güneyinden geçerek güneydoğuya yönelmekte ve Çan yerleşmesine ulaşıyor. Çan yerleşmesinin güneyinden geçen otoyol sonrasında Yenice yerleşmesinin kuzeyine yönelmekte ve ilçenin kuzeyinden geçiyor. Yenice yerleşmesinden sonra bir miktar güneydoğuya yönelen güzergâh Balya yerleşmesine ulaşıyor. Balya yerleşmesinin güneyinden geçen otoyol sonrasında Balıkesir yerleşmesine yönelmekte ve Balıkesir ilinin batısında Gebze – İzmir otoyoluna bağlanıyor.