Canikli: Faizleri bankaları sıkıntıya sokmadan düşüreceğiz

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, faizlerdeki düşüşün süreceğini belirterek: "Bunu bankaları sıkıntıya sokmadan yapacağız..." dedi.

Canikli: Faizleri bankaları sıkıntıya sokmadan düşüreceğiz

Türkiye Bankalar Birliği-TBB Yönetim Kurulu ile Ziraat Bankası Genel Müdürlük Binası'nda bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, faiz indirimleri ve gelecek stratejileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Canikli, banka faizlerindeki düşüşe ilişkin önemli adımların atıldığını ve bu eğilimin süreceğini söyledi.

Canikli: "Bankacılık sistemini sarsmadan..."
Toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, faiz oranlarının daha da düşürülmesi gerektiğini söyleyen Canikli: "Bunu da başaracağız, faiz oranlarını daha da düşereceğiz. Bu trend zaten başlamış durumda..." dedi. 

Hedef ve stratejiler belli
Canikli, faizlerin aşağı yönlü ivmelenmesinin dışarıdan bir müdahaleyle gerçekleşemeyeceğini ve faiz oranlarının düşüşünü sağlayacak odağın bankacılık sektörü olduğunu vurguladı. Bu doğrultudaki eğilimin sürmesi için bankacılık sisteminin ele alınacağını ve düşüşün bankacılık sistemini sıkıntıya sokmadan devam edeceğini vurgulayan Canikli:

"Daha önceki sıkıntılarla yeniden karşılaşmamak için kredi kartları ve tüketici kredileriyle ilgili önemli adımlar atmayı hedefliyoruz. Özellikle bu hususta, kartlar ve tüketici kredilerinde taksit sayısıyla ilgili görüşmelerimiz de sürüyor. İthalat oranı yüksek ürünler için de taksit sayısını artırmayı planlıyoruz..." ifadelerini kullandı.