Çankaya'nın forsu söküldü

1925 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan Çankaya Köşkü'ndeki Cumhurbaşkanlığı forsu söküldü

Çankaya'nın forsu söküldü

1925 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan Çankaya Köşkü'nda bir dönem sona erdi. Köşk'ün 1 numaralı nizamiyesinin duvarında bulunan ve 16 eski Türk devletini temsil eden yıldızlar ile ortada Türkiye Cumhuriyetinin simgesi olan ana yıldız içeren Cumhurbaşkanlığı forsu söküldü.

Çankaya Köşkü ne olacak?
Köşkün değişik yerlerinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Forslarının da söküm işlemleri sürerken, binanın Başbakanlığı devri söz konusu. Kullanım hakkının halen Cumhurbaşkanlığı'nda olduğu Çankaya Köşkü için, Başbakanlığa devrin henüz yapılmadığı ve devir işlemlerinin de yakın bir zamanda gerçekleşeceği açıklandı. 

Ak Saray ve sonrası
Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Mimar Şefik Birkiye tarafından tasarlanan bina, kimyasal ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel her türlü saldırıya karşı en yüksek korumayla inşa ediliyor. Parmak izi ve retina okuma gibi elektronik koruma sistemlerinin uygulanacağı bina Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en iyi korunan binası olma özelliğini taşıyacak. Dinlemelere karşı korumalı olarak tasarlanan Yeni Cumhurbaşkanlığı sarayı bünyesinde, yer altına inşa edilecek bir Kriz Merkezi de oluşturulacak.

İnşaatın sürdüğü yerleşkede halen yapım aşamasında olan iki katlı binanın da konut olarak kullanılacağı tahmin ediliyor.