Çapa Tıp Fakültesi Sultangazi'ye mi taşınacak?

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nin Sağlık Bakanlığı tarafından inşa edilen 600 yataklı Sultangazi Devlet Hastanesi'ne entegrasyonu konusunda henüz net bir adım atılamadı

Çapa Tıp Fakültesi Sultangazi'ye mi taşınacak?

Nisan 2015'ten beri konuşulan ve Çapa Tıp Fakültesi'nin Sultangazi'de inşa edilmekte olan 600 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi'ne entegrasyonu hususundaki belirsizlik sürüyor. İlk olarak CNN Türk'den Göksel Göksu tarafından ortaya atılan ve Çapa Diş Hekimliği Fakültesi'nin yeni Hastaneye taşınılması isteğini dile getiren resmi bir yazışmadan hareketle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Sultangazi'ye taşınacağı iddiaları hakkında hala resmi bir açıklama yapılamadı. Kesin olan, 180 yılı aşkın tarihi ve hasarlı binalarıyla İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nin başka bir yere taşınma zorunluluğu... Zira bu köklü hastanenin 2016 yılı tamamlanmadan yıkılması bekleniyor.

Çapa Tıp Fakültesi Sultangazi'ye mi taşınacak?

Çapa Tıp Fakültesi Sultangazi'ye mi taşınıyor?
T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na yaptırılan Sultangazi Devlet Hastanesi ise, şimdilik Çapa Tıp Fakültesi için en uygun adres olarak gözüküyor. Yine de bu tarihi okulun, 46.5 dönüm büyüklüğüne yayılacak bu yeni komplekste faaliyet gösterebilmesinin önündeki en büyük engel, Sultangazi'nin lokasyon açısından elverişsiz konumda bulunması. Konuyla ilgili olarak resmi bir açıklamanın yapılmamış olması ise kafaları karıştırmayı sürdürürken, kulislerde konuyla ilgili gelişmelerin önümüzdeki dönemde netleşeceği konuşuluyor. 

Çapa Tıp Fakültesi Sultangazi'ye mi taşınacak?

4 Ağustos 2011 tarihinde ihalesi yapılan ve önümüzdeki bir kaç ay içerisinde inşaat çalışmalarının tamamlanması beklenen Sultangazi Devlet Hastanesi, Türkiye'nin ilk "akıllı hastanesi" olma özelliğini taşıyor. 2014 yılının Ağustos ayında temelleri atılan 600 yataklı bu dev yatırım, teknolojinin son ürünleriyle donatılacak. 160 bin metrekarelik kapalı alandan meydana gelecek olan Sultangazi Devlet hastanesi, aynı zamanda kişi başına en geniş kullanım alanının düştüğü sağlık merkezlerinden de biri olacak.