Capacity AVM’ye Mitsubishi Electric imzası

Capacity AVM, asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemleri için dünya devi Mitsubishi Electric’i tercih etti

Capacity AVM’ye Mitsubishi Electric imzası

Dünyanın en hızlı asansörlerine imza atmış olmasının yanı sıra dünyanın tek spiral yürüyen merdiven üreticisi olarak da dikkat çeken Mitsubishi Electric, ileri teknolojisi ile yüksek hızlı, konforlu, emniyetli ve yüksek enerji verimliliğine sahip asansör ve yürüyen sistemleri geliştiriyor. Türkiye’de de pek çok prestijli projeye katma değer sağlayan Mitsubishi Electric, yılda 22 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Bakırköy’ün en büyük alışveriş merkezlerinden Capacity AVM’nin asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemlerine imza attı.

Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı ile huzurlu ve konforlu bir ortamda kaliteli, rahat ve güvenli alışveriş imkanı sunan Capacity AVM, asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemleri için yolcu güvenliği, hız ve maksimum konfor anlayışından ödün vermeyen Mitsubishi Electric’i tercih etti. Capacity AVM’de, Mitsubishi Electric imzalı 15 asansör, 26 yürüyen merdiven ve 8 yürüyen bant ziyaretçilerin konforu ve güvenliği için çalışıyor.

Saatte 6 bin kişi taşıyan yürüyen merdivenler…
155 bin metrekarelik alana kurulmuş olan Capacity AVM’de; yüksek teknolojisi ve seyir konforunun yanı sıra ürün, servis ve bakım kalitesi ile de dikkat çeken Mitsubishi Electric’in 5220 mm, 5040 mm, 4500 mm, 3240 mm, 3060 mm ve 2530 mm yüksekliğinde olmak üzere 26 adet yürüyen merdiveni kullanılıyor. Saatte 6 bin kişi taşıma kapasitesine sahip yürüyen merdivenler, saniyede 0,5 metre hızla hareket ediyor. Yan tarafları cam, alt tarafı ise Hairline paslanmaz çelik olan merdivenlerin açısı ise 30 derece.

Yürüyen merdivende üst düzey güvenlik
Projenin her detayında Mitsubishi Electric’in yolcu güvenliği konusundaki hassasiyetini görmek mümkün. Yürüyen merdivenlerde düz alüminyum plakalar yerine uzun ömürlü paslanmaz çelik plakalar kullanılması sayesinde yolcuların kayması önleniyor. Merdivenlerde bulunan eteklik koruyucudaki emniyet şalteri, yolcunun ayakkabısı ya da eşyasının basamak ile eteklik koruyucusu arasında sıkışması durumunda yürüyen merdiveni durduruyor. Basamak zinciri emniyet cihazı, basamak zincirinin uzaması ya da kırılması durumunda yürüyen merdivenin durmasını sağlıyor. Ayrıca yürüyen merdivenlerde gerekli durumlarda kullanılmak üzere acil durdurma düğmesi de mevcut.

Tahrik zinciri emniyet cihazı, tahrik zinciri kırılırsa motorun çalışmasını ve ana tahrik freni basamak hareketini durduruyor. Tahrik mekanizmasının giriş mili üzerine monte edilen yürüyen merdiven hız kontrol mekanizması, yürüyen merdivenin çok hızlı veya çok yavaş hareket etmesi durumunda merdivenin hareketini sonlandırıyor. Ayrıca yürüyen merdivenin kendiliğinden ters yönde hareket etmesini de önlüyor. Arka kenardaki sarı sınır çizgisi ve her iki taraftaki sarı güvenlik şeritleri her bir basamağın çok kolay tanımlanmasını sağlıyor, bu sayede yürüyen merdivene emniyetle ve kolayca binilebiliyor. Esnek kauçuktan yapılmış giriş koruyucuları, küpeştenin hareketiyle parmakların takılmasını önlüyor ve yürüyen merdiveni çocuklar için de emniyetli hale getiriyor.

Saniyede yarım metre hızla hareket eden sessiz ve titreşimsiz yürüyen bantlar
Mitsubishi Electric’in Capacity AVM’de kullandığı 4500 mm, 3240 mm 3060 mm ve 2530 mm yüksekliğe sahip olan yürüyen bantları da yürüyen merdivenler gibi saatte 6 bin kişi taşıma kapasitesine sahip. Yine saniyede 0,5 metre hızla hareket eden yürüyen bantların açısı ise 12 derece. Yan ve alt tarafları Hairline paslanmaz çelikle kaplı olan yürüyen bantların tarak kısmı güçlendirilmiş alüminyum alaşımlı. Dayanıklılığı arttırmak için her bir tarağın diş kalınlığı ise 3,2 mm olarak tasarlanmış durumda.

Yürüyen bantlarda düz alüminyum plakalar yerine kaymayı önleyici desene sahip paslanmaz çelik malzemeden üretilen zemin plakaları kullanıldı. Paletler ise güçlendirilmiş alüminyum alaşımlı malzemeden imal edildi. Bu sayede Capacity AVM’nin yürüyen bantları sessiz ve titreşimsiz bir şekilde yüksek seyahat konforu sağlıyor.