Çar II. Nikola Av Köşkü otel mi oluyor?

Kars Sarıkamış'ta Çar II. Nikola zamanında inşa edilen tarihi av köşkünün otel ve restaurant olarak restore edilmesi yolunda çalışmalar tamamlandı

Çar II. Nikola Av Köşkü otel mi oluyor?

Çar II. Nikola'nın Kars'ın Sarıkamış ilçesinde inşa ettirdiği tarihi Av Köşkü, restore edilerek turizme kazandırılacak. Bölge halkı tarafından "Katerina Köşkü" olarak anılan tarihi yapı, 50 yataklı bir otele dönüştürülecek.

Osmanlı-Rus savaşının hatırası
Osmanlı Devleti'nin son zamanlarında Rusya ile giriştiği savaş sonrasında 40 yıl boyunca Rus işgali altında kalan Karıkamış'ın tarihi binalarının restorasyonundan ilgi çekici sonuçlar çıkmaya başladı. Rus Çarı II. Nikola Döneminden günümüze kalan ve halkın Katerina Köşkü olarak tanımladığı tarihi av köşkünün de bir otele dönüştürülmesi gündeme geldi.

 

Katerina Köşkü otel olacak

 

Turizm gelirini artırma hedefi
Geniş bir arazi üzerinde yükselen ve bütünüyle ahşap malzemeden tasarlanan binannın 50 yataklı bir otele dönüştürülmesi yolundaki teklif Antalyalı bir firmadan geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı da bu tahsis başvurusuna ön izin belgesi verdi. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, 119 yıllık köşkün restorasyonu ve turizme kazandırılması yolunda çalışmaların sürdüğünü belirtek:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgede bulunan tarihi ve doğal zenginlikleri değerlendirerek turizm potansiyelini artırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda otel olarak işlevlendirilmesi planlanan av köşkü için yapılan tahsis başvurusu da kabul etilmiştir.." dedi.

Doğanay, köşkün tahsis sürecinin devam ettiğini ve söz konusu fırmanın 1 ay içerisinde ön sözleşme yapılması doğrultusunda davet edildiğini de belirterek, ön sözleşmeyi takip eden 6 aylık on izin süresinde porje taslar ve prosedürlerin de yerine getirileceğini vurguladı.

Katarina Köşkü ve dönüşümü
2. Nicola'nın Sarıkamış'ta yer alan av köşkü, yaklaşık olarak 6 bin 500 metrekarelik bir arazi üzerinde kuru. 28 odaya sahip köşk ve hemen yanındaki ahşap bina, Sarıkamış Ormanı'nın hemen yanında yer alıyor. Temel duvarları taş, cephe duvarları ise ahşap olan binanın sağ ve solu, çam ağaçlarından birbirine geçecek şekilde ağaçtan oluşmuş bölümler içeriyor. 

1994 yılına dek, askeri amaçlı olarak Sarıkamış Tugay Komutanlığı denetiminde kalan köşk, takip eden süreçte Hazineye devredilmiş, buradan da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na aktarılmıştı.